Przekazanie mieszkania - testamentem czy darowizną?

Porady ZUS, Prawo Medyczne, Ubezpieczenia. Informacje dla seniorów
admin. med.

Przekazanie mieszkania - testamentem czy darowizną?

Post autor: admin. med. »

Jak przekazać mieszkanie - testamentem czy darowizną?
Testament i darowizna - czym się różnią? Notariusze tłumaczą, że to zależy od konkretnej sytuacji. Podstawowa różnica jest taka, że darowizna działa od razu, a testament po śmierci.

Darowiznę trudniej cofnąć. Babcia, która chce podarować swoje mieszkanie wnuczce, może się obawiać, że wnuczka po tym, gdy przejmie lokal, uprzykrzy jej życie. Być może odda ją do domu opieki. Takie sytuacje się zdarzają.

Może wtedy próbować odwołać darowiznę. Nie jest to jednak takie proste. Odwołanie darowizny jest możliwe, jeśli obdarowany dopuści się względem darczyńcy tzw. rażącej niewdzięczności.

Ale przepisy jasno nie precyzują rażącej niewdzięczności. Zostawiają to do oceny sądowi. Z całą pewnością jest nią przestępstwo przeciwko darczyńcy.

Odwołanie darowizny mogłoby też nastąpić, gdyby po zawarciu umowy stan majątkowy darczyńcy znacznie się pogorszył - do tego stopnia, że wykonanie darowizny oznaczałoby uszczerbek dla jego własnego utrzymania.

Odwołanie darowizny następuje przez oświadczenie złożone obdarowanemu na piśmie. Rozwiązania umowy darowizny nie można żądać po upływie dwóch lat od jej wykonania.

Z testamentem jest łatwiej. Spadkodawca może w każdej chwili odwołać zarówno cały testament, jak i jego poszczególne postanowienia. Odwołać testament można w taki sposób, że spadkodawca sporządzi nowy testament albo poprzedni zniszczy. Może też dokonać w testamencie zmian, z których będzie wynikała wola odwołania wcześniejszych postanowień.

Więcej: wyborcza.biz
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post