Czy zmiany związane z wiekiem przekładają się na demencję

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Czy zmiany związane z wiekiem przekładają się na demencję

Post autor: admin. med. »

Problemy z demencją czy naturalne zmiany związane z wiekiem?
Niezdolność do zapamiętania pewnych szczegółów u osób dorosłych wydaje się wynikiem zmiany w zakresie informacji, na których mózg skupia się w czasie tworzenia i odtwarzania wspomnień, a nie spadku funkcjonowania poznawczego - przekonują kanadyjscy uczeni.

Jak wyjaśniają, zmiany związane z demencją pojawiają się nawet kilkadziesiąt lat przed początkiem objawów, kluczowe jest ustalenie, jakie zmiany są w starzejącym się mózgu normalne, a jakie nie. Większość badań jednak skupia się na zmianach zachodzących u seniorów, niewiele więc wiadomo, co dzieje się podczas zdrowego starzenia w wieku średnim i jak się to ma do ustaleń z późniejszych okresów życia.

Podczas eksperymentu przeprowadzonym przez naukowców z McGill University w Kanadzie 112 zdrowym dorosłym w wieku 19-79 lat pokazywano serię twarzy. Ochotnicy mieli sobie przypomnieć, gdzie dana twarz pojawiła się na ekranie i kiedy. W czasie przypominania wykonywano funkcjonalny rezonans magnetyczny (fMRI).

Okazało się, że poprawnie wykonując zadanie, młodzi ludzie aktywowali korę wzrokową. By podjąć decyzję, naprawdę zwracali uwagę na szczegóły percepcyjne. Innymi słowy, przypominając sobie informacje, osoby w średnim wieku i starsze nie wykazywały tego samego poziomu aktywacji kory wzrokowej. Zamiast tego aktywowała się u nich przyśrodkowa kora przedczołowa, czyli część mózgu związana z introspekcją i z informacjami odnoszącymi się do ja.

Mimo że badani w średnim i starszym wieku nie wypadli tak dobrze jak młodzi, to może nie być deficyt funkcjonowania mózgu per se, ale odzwierciedlenie zmian w zakresie rzeczy uznawanych za ważne. Od wieku średniego możemy się po prostu skupiać na innych aspektach wydarzenia.

Zdaniem naukowców seniorzy mogą zatem poprawić zdolność przypominania, ucząc się skupiania na informacjach zewnętrznych, a nie wewnętrznych.

Więcej: kopalniawiedzy.pl
źródło:rynekseniora.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post