Antykoncepcja awaryjna

Choroby układu moczowo-płciowego, zaburzenia i potrzeby seksualne.
admin. med.

Antykoncepcja awaryjna

Post autor: admin. med. »

Trudno o bardziej silne przeżycia dla młodej pary niż chwila odczytywania testu ciążowego. Dla niektórych jest to moment wyczekiwania upragnionej nowiny o poczętym dziecku. Dla wielu jednak oznacza to przerażającą weryfikację, czy nieostrożne zachowanie będzie miało swoje konsekwencje. Wielu z nas odetchnęło z ulgą, gdy na rynku pojawił się preparat pozwalający zapobiec ciąży po akcie zbliżenia. Czy słusznie? W poniższym artykule postaram się spojrzeć na problem z medycznego punktu widzenia i podzielić się własnymi spostrzeżeniami.

Jak działają pigułki „po"?
Akt płciowy ma na celu dostarczyć plemniki do jajowodu, gdzie może dojść do zapłodnienia. Jednak w optymalnej sytuacji nasienie zostaje złożone najdalej w okolicy szyjki macicy. Stanowi połowę dystansu, jaki muszą przebyć plemniki. Na dalszą część podróży niewielcy wysłańcy ewolucji są zdani tylko na siebie.

Trudno to sobie wyobrazić, ale dla 60 mikrometrowego (grubość włosa) plemnika droga z szyjki macicy do jajowodu to niezwykle duża odległość. Jest to ok. 15 cm natomiast przeciętna prędkość męskiej gamety to 2mm na godzinę. Łatwo policzyć, że na dotarcie do miejsca gdzie na jednego z nich czeka gotowa do zapłodnienia komórka jajowa, potrzeba co najmniej 72h. Plemniki pływają. Jednak nie w wodzie tylko w specjalnym śluzie wytwarzanym przez gruczoły w macicy. Gęstość tego śluzu zależy od gry hormonalnej w ciele kobiety. Im więcej progesteronu tym śluz jest bardziej gęsty a więc plemnikom trudniej dotrzeć do miejsca przeznaczenia.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post