Cuchnący oddech - nieprzyjemny zapach z ust

Choroby, leczenie zębów, przyzębia, języka, błony śluzowej, tkanek jamy ustnej, stawu skroniowo-żuchwowego.
admin. med.

Cuchnący oddech - nieprzyjemny zapach z ust

Post autor: admin. med. »

Cuchnący oddech: problem co drugiej osoby
Brzydki zapach z ust to problem o społecznym oddźwięku obejmujący około połowę dorosłych. Co druga osoba skarży się na cuchnący oddech.

W wielu przypadkach osoby wydzielające brzydki zapach z ust są tego świadome, w niektórych nie, ale dobrze o tym wiedzą ci, którzy znajdują się w pobliżu!Często spotyka się w gabinetach lekarskich osoby cierpiące na prawdziwą psychozę spowodowaną brzydkich zapachem z ust. Zdarza się, że nie jest to fakt rzeczywisty, ale przekonanie, które czyni osobę niepewną siebie w stosunkach międzyludzkich. Wiadomo, że przyczyna w większości przypadków jest związana z przewodem ustnym. Tylko niewielka ilość procentowa przypadków ma inną przyczynę (około 10%): są one związane z ważniejszymi patologiami jak nefropatie, niewydolność płuc, jelit i żołądka, gdzie bakterie wytwarzają proces gnilny powodujący cuchnący oddech.

Przejściowy brzydki zapach z ust występujący rano związany jest z działaniem bakterii podczas nocnego spoczynku łączącego się z wydzielaniem gazów zawierających siarkę. Zaraz po wstaniu z łóżka wystarczy dobrze oczyścić zęby i język i problem zostaje rozwiązany. Inaczej jest kiedy alitoza jest stała. Na nic ma się czyszczenie zębów i pocieszanie się zapachem mięty. Efekt szybko znika a brzydki zapach powraca. Należy przypomnieć, że w części cuchnący oddech jest podtrzymywany przez bakterie żyjące na wewnętrznej stronie języka. Język może zawierać dużą ilość resztek pokarmowych i zatem być miejscem aktywności bakterii. Należy więc podczas szczotkowania zębów oczyścić też język. Powinno się to robić delikatnie, aby nie spowodować odruchów wymiotnych powodując przejście kwasu chlorowego z żołądka do przełyku i spowodować poważną patologię.

Wydaje się też, że i migdały mogą w niektórych przypadkach być siedliskiem bakterii produkujących siarkę, ale te nie mogą być oczywiście szczotkowane. W tym przypadku mogą pomóc terapie na bazie clorexidyny po uzgodnieniu z własnym dentystą. Cuchnący oddech występuje też również z powodu przyczyn związanych ze starymi mostkami lub kapsułami (ponad 10 lat używania).

Brak lub zmniejszona produkcja śliny jest inną przyczyną tego uciążliwego problemu. Faktycznie, przyjmujący leki jak na przykład środki antydepresyjne lub pewne środki obniżające ciśnienie mają zmniejszone wydzielanie śliny. Mała ilość śliny lub suchość śluzówki nie pozwala na rozpuszczenie bakterii produkujących siarkę.

Cuchnący oddech jest problemem, który powinien być rozwiązany we współpracy z własnym dentystą lub lekarzem rodzinnym. Razem będą wiedzieć jak rozpoznać i wyeliminować jego przyczyny.
źródło:dentysta
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post