Półpasiec ; objawy i leczenie

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

Półpasiec ; objawy i leczenie

Post autor: admin. med. »

Półpasiec w domu – objawy i leczenie


Półpasiec inaczej nazywany jako ziarnica to jedna z groźniejszych chorób zakaźnych osób dorosłych. Jej istotą jest ostry stan zapalny zwojów nerwowych międzykręgowych lub czaszkowych. Choroba ta jest wywoływana przez wirusy identyczne z wirusem ospy wietrznej.
Te osoby, które mają za sobą półpaśca nie choruję już na ospę wietrzną. Zakaźność tej choroby jest, co prawda nieliczna, ale mimo to należy uważać, gdy w domu znajdzie się osoba zakażona – chora. Najczęściej choroba ta pojawia się w rodzinach i domach gdzie dziecko przechodziło ospę wietrzną.

Charakteryzując chorobę oraz jej objawy należy przede wszystkim powiedzieć, że okres wylęgania trwa od trzech do pięciu tygodni. Objawy są też dość charakterystyczne i można powiedzieć, że przebiegają one etapowo. Po kilku dniach złego samopoczucia, niezbyt wyraźnie dających się zlokalizować i zdiagnozować dolegliwościach ogólnych, którym najczęściej towarzyszy także gorączka, pojawiają się nagle dość silne bóle wzdłuż rozgałęzień jakiegoś nerwu. Najczęściej ból ten pojawia się na klatce piersiowej, na połowie twarzy lub na jednym ramieniu.

Objawy nigdy nie atakują obu stron danego narządu czy danej części ciała. Po co najmniej dwóch dniach od wystąpienia bólu w jego miejscu pojawiają się na skórze skupiska pęcherzyków. Pęcherzyki „układają się” w jednym lub w kilku rzutach. Nie leczone pęcherzyki, mogą szybko przybrać postać ropiejącą, w wyniku, czego na skórze pozostaną widoczne blizny. Jeśli zaś szybko się zareaguje wówczas, objawy znikną w ciągu trzech do czterech tygodni. Jednakże pęcherzyki – ich pojawienie się oraz zniknięcie a także wcześniejsze bóle to nie wszystkie objawy towarzyszące chorobie.

Najczęściej po ustąpieniu objawów skórnych pojawiają się i przez dłuższy czas utrzymują dotkliwe bóle.

Półpasiec może jednak objąć nie tylko mięśnie. Często występuje on także na powiekach bądź też dotyczy gałek ocznych. Pojawia się wówczas w postaci zapalenia pierwszej gałęzi nerwu trójdzielnego, z charakterystycznym wysiewem przezroczystych pęcherzyków równej wielkości. Pęcherzyki te pojawiają się najczęściej na górnej powiece, na nosie, czole oraz na rogówce oka (jest to bardzo niebezpieczna lokalizacja głównie ze względu na osłabienie i zaatakowanie wzroku).

Półpasiec może też występować w innych jeszcze jego odmianach. Są to:

półpasiec krwotoczny – jedna z najcięższych odmian choroby;
półpasiec rozsiany – bardzo często zaleca się wówczas wykonanie badań – testów na wirusa HIV;
półpasiec zgorzelinowy z widocznymi i bardziej bolesnymi wysięgami ropnymi i wrzodziejącymi.


Leczenie polega przede wszystkim na regularnym stosowaniu witaminy B i B. nie są to jednak wszystkie leki, jakie powinniśmy zażywać czy też, jakich powinniśmy używać chcąc wyeliminować półpaśca z naszego organizmu. Bardzo ważnymi lekami są tutaj tak zwane salicylany oraz antybiotyki a także sulfonamidy stosowane, jako ochrona przez groźniejszym zapaleniem bakteryjnym. Podawane są tutaj także środki przeciwbólowe łagodzące przebieg choroby.
Polecanymi przez lekarzy specjalistów, najbardziej skutecznymi lekami przeciwko tej chorobie są: Zovirax oraz Valtrex – niestety są to leki dość drogie i nie podlegają refundacji. Do niedawna jako równie skuteczny był polecany Heviran – lek w pełni refundowany, ale co do jego skuteczności zdania są dość mocno podzielone.

Aby łatwiej było znosić objawy choroby, zaleca się dodatkowo smarować zmienione chorobowo miejsca aerozolami oraz maściami o działaniu odkażającym, przeciwbakteryjnym, przeciwbólowym i ściągającym. Dzięki temu szybciej pozbędziemy się śladów naszej choroby, która jeśli nie zastosujemy odpowiednich środków może pozostawić dość widoczne blizny.

źródło:drogapozdrowie.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post