Endoskopowa operacja przewlekłego zapalenia zatok przynosowych FESS

Leczeniem chorób ucha, nosa, krtani, gardła, narządów głowy i szyi.
admin. med.

Endoskopowa operacja przewlekłego zapalenia zatok przynosowych FESS

Post autor: admin. med. »

Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych to proces zapalny trwający powyżej 3 miesięcy, mogący być wynikiem nieleczonego lub niewłaściwie leczonego ostrego zapalenia zatok. Może też być następstwem alergii, odmienności budowy bocznej ściany jamy nosa lub współistnieć z innymi chorobami. Dotyczy jednej, kilku lub wszystkich zatok. Podstawowymi dolegliwościami są częste katary, zaburzenia drożności nosa o różnym nasileniu, upośledzenie węchu, spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła, bóle gardła i głowy, bóle i rozpieranie w obrębie twarzy, zaburzenia snu, przewlekły kaszel, bóle zębów.

Zalecanym postępowaniem jest endoskopowa operacja czynnościowa zatok (FESS) z ich udrożnieniem i przywróceniem prawidłowego drenażu i wentylacji. FESS (functional endoscopic sinus surgery) chirurgiczne, czynnościowe leczenie zmianzapalnych nosa i zatok przynosowych. Jest to nowoczesna i bardzo skuteczna metoda operacyjnego leczenia schorzeń nosa i zatok przynosowych mająca na celu przywrócenie sprawnej funkcji zatok. Technika ta polega na dokładnym usuwaniu zmian zapalnych z użyciem optyki endoskopowej i specjalnych narzędzi mikrochirurgicznych oraz pozwala na precyzyjne poszerzenie naturalnych ujść zatok. Operacje przeprowadza się przez otwory nosowe bez pozostawiania blizn na twarzy.

Kwalifikacja do zabiegu:

Kwalifikację do zabiegu przeprowadza się na podstawie wywiadu, wziernikowania nosa oraz tomografii komputerowej, która jest warunkiem prawidłowego rozpoznania oraz ustalenia rozległości zabiegu operacyjnego. Klasyczne zdjęcia rentgenowskie są mało użyteczne, gdyż nie pozwalają rozpoznać zmian chorobowych w sitowiu oraz kompleksie ujściowo-przewodowym.


Przygotowanie do zabiegu:

Bezpośrednio przed operacją pacjentowi nie wolno jeść min. 6 godzin i pić min. 4 godziny. 
Po zakwalifikowaniu przez laryngologa do leczenia operacyjnego pacjent badany jest przez anestezjologa celem kwalifikacji do znieczulenia ogólnego.
Wykonywane są następujące badania: badania laboratoryjne krwi, EKG, prześwietlenie klatki piersiowej. 
Na 3 dni przed zabiegiem operacyjnym istnieje bezwzględna konieczność zaprzestania zażywania leków przeciw krzepliwych np. polopiryna, acard, aspiryna. Leki te mogą niebezpiecznie zwiększyć ryzyko krwawienia w okresie około i pooperacyjnym.


Postępowanie pooperacyjne:

Tamponada nosa utrzymywana jest przez 2 doby. W tym okresie pacjent pozostaje pod opieką lekarza i wykwalifikowanego personelu Kliniki. Po usunięciu tamponady konieczne jest ścisłe przestrzeganie przez pacjenta zaleceń lekarskich:

przepłukiwanie nosa roztworami 0,9% NaCl lub soli morskiej
zgłaszanie się w wyznaczonych terminach do profesjonalnego obkurczania i oczyszczania nosa - jest to warunek prawidłowego gojenia
ograniczenie aktywności fizycznej i zawodowej w ciągu 7 dni od zabiegu
ograniczenie intensywnego wysiłku fizycznego np. basen, siłownia do miesiąca od zabiegu do 14 dni po zabiegu nie stosować aspiryny
stosowanie się do indywidualnych zaleceń lekarskich.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post