Testy alergiczne (u dzieci)

Testy na rożne choroby do samodzielnego wykonania. Testy laboratoryjne.
admin. med.

Testy alergiczne (u dzieci)

Post autor: admin. med. »

Badania laboratoryjne w kierunku alergii

Wskazania do badania
Choroby alergiczne (katar sienny, zmiany atopowe skóry, spastyczne zapalenia oskrzeli, alergia pokarmowa).

Przeciwwskazania do badania
Bardzo nasilone objawy alergiczne, zagrożenie wystąpieniem wstrząsu.

Cel badania
Testy alergiczne wykonuje się w celu wykrycia czynników wywołujących odpowiedź alergiczną organizmu.

Przygotowanie
Wymagana jest ocena lekarska aktualnego stanu zdrowia dziecka w celu potwierdzenia obecności objawów alergizacji.
Badanie może być wykonane po dwóch tygodniach od odstawienia leków antyalergicznych. Najlepszą porą na wykonywanie testów jest późna jesień.

Opis badania
Test skórny: konieczne jest wprowadzenie niewielkich ilości substancji potencjalnie alergizujących do organizmu (skóra) i obserwacja wywołanych przez nie reakcji (obrzęk, zaczerwienienie, bąbel). Wykonuje się to poprzez niewielkie zadrapanie skóry przedramienia i naniesienie na to miejsce alergenu (kropla płynu zawierającego badany czynnik potencjalnie uczulający), ukłucie igłą poprzez naniesioną kroplę roztworu lub też przez śródskórne wstrzyknięcie badanej substancji. Następnie po 15-30 minutach obserwuje się miejsca próby, ocenia wielkość obrzęku, zaczerwienienia i bąbla. Zmiany porównuje się ze skalą i według niej określa, czy badana substancja może być uważana za alergen. Wykonywanie zadrapań, nakłuć lub wstrzyknięć może być nieco bolesne. Obrzęk i zaczerwienienie ustępują całkowicie do kilku godzin.
Test RIST i RAST – ocena obecności przeciwciał we krwi, czyli pewnych substancji, których występowanie (i odpowiednio duża ilość we krwi) potwierdza podejrzenie, że dziecko jest uczulone na dany czynnik (tzw. alergen): Badanie polega na pobraniu próbki krwi, którą w dalszej kolejności nanosi się na firmowe zestawy do badań immunologicznych i na podstawie obserwowanej reakcji (ocenianej według załączonej skali) określa poziom przeciwciał (a dokładnie całkowity poziom immunoglobuliny E i poziom tzw. IgE swoistej, czyli skierowanej przeciwko konkretnemu antygenowi), a przez to pośrednio stopień alergizacji.
Testy prowokacyjne: polegają na bezpośrednim podaniu alergenu np. donosowo (w katarze siennym) lub też wycofaniu diety eliminacyjnej (dziecku karmionemu tzw. dietą eliminacyjną, czyli pokarmem niealergicznym, stopniowo wprowadza się pokarmy podejrzane o alergizację i obserwuje reakcję organizmu)

Możliwe powikłania
Przy wykonywaniu testów skórnych istnieje teoretyczna możliwość, że odpowiedź organizmu na wprowadzony na uszkodzoną powierzchnię skóry alergen będzie bardzo silna i wywoła wzmożone objawy alergizacji (duszność, wstrząs), dlatego testy zawsze przeprowadza się w warunkach poradni lub szpitala, gdzie zapewniona jest szybka pomoc lekarska.

Opracowała
dr n. med. Iwona Maruniak-Chudek
źródło: emedica.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post