Pierwszy przeszczep obu rąk w Wielkiej Brytanii; w Polsce ju

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Pierwszy przeszczep obu rąk w Wielkiej Brytanii; w Polsce ju

Post autor: admin. med. »

Pierwszy przeszczep obu rąk w Wielkiej Brytanii; w Polsce już taki był
Dwanaście godzin trwała pierwsza operacja przeszczepienia obu dłoni, jaką przeprowadzono w Wielkiej Brytanii - informuje BBC i "New Scientist". W Leeds wykonało ją ośmiu chirurgów.

Operowany był 57-letni Chris King z Doncaster, któremu przed trzema laty obie dłonie zmiażdżyła prasa do zgniatania opakowań metalowych. - Nie mogłem sobie życzyć nic innego. To coś więcej niż tylko wygrana na loterii - powiedział dziennikarzom pokazując obie przeszczepione dłonie.

Prof. Simon Kay z Leeds General Infirmary, który kierował operacją, powiedział, że w porównaniu do innych tego rodzaju transplantacji, tym razem przeszczepiono fragment obu dłoni poniżej kciuka, a nie powyżej nadgarstka. Jego zdaniem, z tego powodu był to trudniejsze przedsięwzięcie.

"To moje ręce. To naprawdę moje ręce. Przepływa przez nie moja krew. Przyczepione są do nich moje ścięgna. Są moje" - podkreślił Chris King.

Prof. Kay podziękował rodzinie zmarłego, od którego pobrano dłonie, za wyrażenie zgony na przeszczep. - Transplantacje kończyn są czymś wyjątkowym, nie zawsze najbliższa rodzina wyraża zgodę na ich pobranie - podkreślił.

Specjalista dodał, że w Leeds cztery osoby czekają na kolejne przeszczepy rąk. Jego zespół chciałby wykonywać od dwóch do czterech takich operacji rocznie, zależy to jednak od tego, czy uda się znaleźć dawców.

W Wielkiej Brytanii przeprowadzono dotąd tylko jedną operację przeszczepu ręki. Przeprowadzono ją u Marka Cahilla w 2012 r. Chris King spotkał się z nim przed swoja operacją. Cahill zachęcał go do niej. - Spotkamy się znowu i uściśniemy sobie ręce - powiedział.

Na całym świecie przeprowadzono ponad 80 przeszczepów rąk, w tym siedem w Polsce (w szpitalu św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy).

Jeden zabieg polegał na przeszczepieniu obu rąk. Przeprowadzono go już w 2010 roku, u żołnierza GROM-u, który stracił je na skutek eksplozji ładunku wybuchowego ratując życie innego wojskowego. Chirurdzy ze Szpitala im. św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy przyszyli 34-letniemu żołnierzowi obie dłonie: lewą w nadgarstku, prawą - 5 cm nad nadgarstkiem. Pierwsza w Polsce operacja przeszczepienia obu rąk trwa 17 godzin.

Koszt operacji obu dłoni wyniósł 292 tys. zł, które szpital pozyskał wówczas w ramach konkursu Ministerstwa Zdrowia na przeszczepy kończyn górnych.

Komandos GROM otrzymał wtedy ręce pobrane od kobiety w średnim wieku, która zmarła w jednym z dolnośląskich szpitali. Jak tłumaczył dziennikarzom dr Adam Chełmoński z trzebnickiego szpitala. Płeć dawcy nie ma większego znaczenia dla przeszczepu. Najważniejsze jest, żeby między dawcą i biorcą była zgodność immunologiczna, a ręka pasowała pod względem anatomicznym.

Po operacji przeszczepiona ręka kobiety się zmienia. Stopniowo staje się ręką mężczyzny. Już po kilku miesiącach pod wpływem męskich hormonów zmienia się jej kształt, wygląd, owłosienie. Staje się silniejsza, ponieważ podczas codziennych czynności jest bardziej obciążona.
źródło:biolog.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post