Dirofilarioza pasożytnicza choroba psów i kotów

Choroby układu pokarmowego; przełyku, żołądka, jelit, wątroby, trzustka, dróg żółciowych, odbytu)
admin. med.

Dirofilarioza pasożytnicza choroba psów i kotów

Post autor: admin. med. »

Dirofilarioza jest pasożytniczą chorobą psów i kotów wywołaną inwazją przenoszonych przez komary nicieni z rodzaju Dirofilaria. Samice komarów (rodzaj Anopheles, Aedes i Culex) pobierają krew od zarażonych zwierząt wraz z larwami - mikrofilariami. Larwy po dwukrotnej lince w organizmie komara przenikają do narządów gębowych. Podczas pobierania krwi przez komara larwy przedostają się do ranki, a następnie tkanki podskórnej, skąd po kolejnej lince z krwią wędrują do tkanki podskórnej (Dirofilaria repens) lub do serca i tętnicy płucnej (D. immitis).

Człowiek bywa przypadkowym żywicielem dirofilarii. Inwazje są z reguły pojedyncze, nicień rzadko osiąga dojrzałość, nie występują więc mikrofilarie we krwi. Inwazja pasożyta objawia się najczęściej w postaci podskórnego guzka. W Europie odnotowano około 300 przypadków tej parazytozy u ludzi, głównie były to podskórne inwazje D. repens, a także 10 przypadków D. immitis. Nicienie lokalizowały się w tkance podskórnej różnych okolic ciała, w płucach i węzłach chłonnych. Niekiedy w obrazie rentgenowskim sugerowały zmianę nowotworową.

W Polsce w ostatnich latach stwierdzono sześć przypadków dirofilariozy wywołanej przez D. repens - pięć przypadków inwazji podskórnej (Cielecka i wsp. 2007, Żarnowska-Prymek i wsp. 2008) oraz jeden przypadek dirofilariozy podspojówkowej (Wesołowska i wsp. 2009).
Nicień sercowy i podskórny (Dirofilaria immitis, D. repens)
W ostatnim czasie coraz częściej stwierdza się u psów w Polsce rodzime inwazje dirofilariozy podskórnej (Dirofilaria repens). Pierwsze doniesienie na ten temat pojawiło się w 2009 roku (Demiaszkiewicz i wsp. 2009 ). Stwierdzenie 6 dorosłych nicieni D. repens w mosznie psa podczas kastracji skłoniło autorów do podjęcia badań w kierunku zarażenia tymi pasożytami psów rasowych w trzech hodowlach w okolicach Warszawy. Mikrofilarie D. repens wykazano w 24 próbkach krwi (37,5%) wśród 64 psów badanych.
Przypadki rodzimej inwazji dirofilariozy wskazują na powszechne występowanie komarów będących żywicielami pośrednimi i wektorami tego pasożyta. Dirofilariozę podskórną stwierdzono u psów w Czechach (Svobodova i wsp. 2006) oraz na Słowacji (Miterpakova i wsp. 2008).
Więcej informacji w przewodniku „Odrobaczanie psów i kotów”, str. 11-12 oraz tabele 2c, 4, 6 i 7 (str. 20-25). Uwaga: przewodnik nie uwzględnia stwierdzenia u psów opisanych powyżej rodzimych inwazji dirofilariozy podskórnej w Polsce.

Pasożyt ten jest niebezpieczny także dla człowieka. W Polsce w ostatnich latach stwierdzono sześć przypadków dirofilariozy wywołanej przez D. repens - pięć przypadków inwazji podskórnej oraz jeden przypadek dirofilariozy podspojówkowej. (patrz Choroby odzwierzęce - Dirofilarioza)
Załączniki
nicien-sercowy-ipodskorny.png
nicien-sercowy-ipodskorny.png (109.07 KiB) Przejrzano 864 razy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post