Rozpoznanie zgagi

Choroby układu pokarmowego; przełyku, żołądka, jelit, wątroby, trzustka, dróg żółciowych, odbytu)
admin. med.

Rozpoznanie zgagi

Post autor: admin. med. »

Zgaga jest objawem refluksu żołądkowo-przełykowego, którego istota polega na cofaniu się treści żołądkowej do przełyku. Jest ona odczuwana jako uczucie kwaśności w przełyku bądź w gardle. Niektórzy zgagę wiążą z nieprzyjemnym smakiem w jamie ustnej lub pieczeniem za mostkiem pojawiającym się po posiłkach. Pieczenie czasami określane jako ból z reguły promieniuje od nadbrzusza w kierunku klatki piersiowej.

Refluks żołądkowo- przełykowy będący przyczyną zgagi wynika z niesprawności dolnego zwieracza przełyku. W warunkach fizjologicznych powyższy mięsień zapobiega cofaniu się treści żołądkowej do przełyku. Obfite, tłuste lub pikantne posiłki mogą stymulować zjawisko refluksu i powodować wystąpienie uczucia zgagi.

Oznaki zgagi i niestrawności

Do najczęstszych oznak zgagi zalicza się:

uczucie kwaśności po posiłkach
„pieczenie” za mostkiem po spożyciu pokarmu, przy pochylaniu się do przodu lub w pozycji leżącej
zmniejszenie nasilenia w/w objawów po wypiciu płynów (woda lub mleko)
ustępowanie objawów po zażyciu leków neutralizujących lub zmniejszających wydzielanie kwasu solnego (część preparatów dostępna jest bez recepty)


Kiedy zgaga męczy

W pierwszej kolejności należy zmienić styl życia modyfikując nawyki żywieniowe. Wskazane jest spożywanie lekkostrawnych posiłków z ograniczeniem przypraw, tłuszczów, napojów gazowanych i kawy. Należy jeść wolno, dokładnie rozgryzając wszystkie kęsy pokarmu. Po posiłku nie powinno się przebywać w pozycji horyzontalnej przez co najmniej 2-3 godziny. Wskazane jest zaprzestanie palenia papierosów i picia alkoholu. Ważny jest również czynnik stresowy, który może nasilać zgagę.

MOŻNA SIĘ TAKŻE WSPOMÓC LEKAMI ZMIEJSZAJĄCYMI WYDZIELANIE KWASU SOLNEGO DOSTĘPNYMI BEZ RECEPTY JAK RANIGAST MAX.

Zgagi nie należy bagatelizować jeżeli ma utrwalony charakter, a także w przypadku współistnienia objawów alarmujących jak utrata masy ciała lub krwawienie z przewodu pokarmowego. W takich sytuacjach należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

dr. n. med. M.Pazurek z Kliniki Chorób Przewodu Pokarmowego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
źródło: ranigast.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post