Zaburzenia pamięci nie są pierwszym objawem Alzheimera

Choroby obwodowego układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego, Depresje i nerwice.
admin. med.

Zaburzenia pamięci nie są pierwszym objawem Alzheimera

Post autor: admin. med. »

Pierwszym objawem alzheimera nie są zaburzenia pamięci
Większość osób uważa, że pierwszymi objawami choroby Alzheimera są zaburzenia pamięci. Jednak badania już od wielu lat wskazują, że najpierw pojawiają się łagodne zmiany w zachowaniu.

O wczesnych objawach alzheimera pisze dziennik „New York Times”, powołują się na badaczy, którzy mówili o tym podczas międzynarodowego kongresu poświęconego chorobie, jaki odbył się w Toronto (Kanada).

Najpierw szwankują funkcje poznawcze
Dyrektor Centrum Alzheimerowskiego w Narodowym Instytucie Starzenia (NIA) Nina Silverberg powiedziała, że opracowano kwestionariusz zawierający 38 pytań, który ma pomóc w wykrywaniu wczesnych objawów demencji.

Choroba Alzheimera kojarzona jest głównie z zaburzeniami pamięci. Powstało nawet określenie "łagodnego zaburzenia poznawczego" (mild cognitive impairment - M.C.I.) służącego wczesnemu diagnozowaniu tego schorzenia. Jest to stan przejściowy pomiędzy prawidłowym procesem starzenia się a łagodnym otępieniem.

Badacze zwracają teraz uwagę, że jeszcze wcześniej mogą występować łagodne zaburzenia zachowania (mild behavioral impairment - M.B.I.).

- Większość osób sądzi, że pierwszymi objawami choroby Alzheimera są zaburzenia pamięci, ale badania od wielu lat przekonują, że najpierw pojawiają się zmiany w zachowaniu - podkreśla Silverberg.

Jakie zmiany powinny budzić obawy?
Dr Zahinoor Ismail z University of Calgary (Kanada) zwraca uwagę na niepokojące zmiany, takie jak apatia i zaburzenia samokontroli. Specjalista przyznaje, że mogą one pojawić się u osób starzejących się, u których nie rozwija się choroba Alzheimera. Muszą one utrzymywać się przez co najmniej sześć miesięcy, żeby budziły niepokój.

Dr Zahinoor zwraca uwagę na zaskakujące czasami zmiany zachowania niektórych osób. Siedemdziesięcioletnia pacjentka wykazywała zwiększony popęd seksualny, a 67-letnia kobieta nagle zaczęła palić kokainę. U obydwu z nich rozwinęła się później demencja.

Prof. Kenneth Langa z University of Michigan (USA) twierdzi jednak, że łagodne zaburzenia zachowania nie są dobrym prognostykiem choroby. U osób z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi choroba Alzheimera nie rozwija się w pełni nawet po upływie 10 lat, a u 20 proc. następuje poprawa funkcji poznawczych.

Dr Arthur Toga z University of Southern California (USA) uważa jednak, że nowy kwestionariusz będzie pomocny we wczesnym wykrywaniu choroby. Przypomina, że to bardzo ważne, ponieważ jedynie wczesne rozpoczęcie leczenia może opóźnić jej rozwój. Dodaje, że można skutecznie leczyć objawy choroby, np. poprawić zasypianie oraz samopoczucie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post