Objawy celiakii

Choroby układu pokarmowego; przełyku, żołądka, jelit, wątroby, trzustka, dróg żółciowych, odbytu)
admin. med.

Objawy celiakii

Post autor: admin. med. »

Tak jak różny jest wiek chorych, u których wykrywa się celiakię, tak też różny jest zwykle jej obraz kliniczny. Należy pamiętać o tym, że u każdego chorego objawy mogą być różne. Ze względu na rodzaj i nasilenie objawów powszechnie wyróżnia się trzy typy celiakii:

pełnoobjawowa (jawna, klasyczna)- ta postać celiakii występuje najczęściej u dzieci, kobiet w ciąży, osób starszych (ale nie tylko) i choć ze względu na charakterystyczne objawy jest stosunkowo łatwa do rozpoznania, statystycznie występuje zdecydowanie rzadziej niż postać niema (u ok. 10% wszystkich chorych). Mimo to często pozostaje nierozpoznana, a poniższe dolegliwości uznawane błędnie za np. objawy zespołu jelita drażliwego, alergii pokarmowej czy zwykłego stresu.Charakteryzują ją:
bóle i wzdęcia brzucha
biegunki tłuszczowe lub wodniste
utrata masy ciała, chudnięcie
zaburzenia rozwoju u dzieci
niski wzrost
zmiana usposobienia, często depresja
objawy niedoborowe (np. uporczywa anemia) będące efektem zespołu złego wchłaniania
skąpoobjawowa (ubogoobjawowa lub nawet bezobjawowa)- zmiany chorobowe występują tylko w błonie śluzowej jelita cienkiego i zwykle nie towarzyszą im objawy typowe dla formy jawnej (czasem np. afty w ustach są jedynym objawem). Ta postać choroby występuje zdecydowanie najczęściej, u większości chorych.Najczęstsze objawy:
niewyjaśniona niedokrwistość z niedoboru żelaza
podwyższony poziom cholesterolu
afty i wrzodziejące zapalenia jamy ustnej (bardzo charakterystyczne)
niedorozwój szkliwa zębowego
ciągłe zmęczenie
zaburzenia neurologiczne (neuropatia obwodowa, ataksja, padaczka)
uporczywe bóle głowy
depresja
wczesna osteoporoza, bóle kostne i stawowe
problemy ze skórą (sugerujące chorobę Dühringa – skórną postać celiakii)
nawykowe poronienia, problemy z płodnością
współistniejące choroby autoimmunologiczne
ukryta (latentna, utajona) – mówimy o niej, kiedy we krwi osób z prawidłowym obrazem jelita stwierdzamy obecność charakterystycznych przeciwciał. U osób tych można spodziewać się zaniku kosmków w przyszłości i pełnego rozwoju choroby.

Nasilenie objawów celiakii bywa różne, od łagodnego osłabienia, przez bóle kostne, zapalenie jamy ustnej do przewlekłej biegunki i poważnej utraty masy ciała.

Zaostrzenie objawów i ujawnienie się celiakii może także mieć związek z ciążą, infekcją, silnym stresem lub zabiegiem chirurgicznym.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post