Menopauza a zmiany w mózgu

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Menopauza a zmiany w mózgu

Post autor: admin. med. »

Menopauza powoduje zmiany w mózgu
U kobiet po menopauzie w rejonie mózgu związanym z układem nagrody zaobserwowano twyraźny spadek stężenia dopaminy - hormonu przyjemności. Może to niekorzystnie odbijać się na ich sylwetce i zdrowiu - informuje "Physiology & Behavior".

Naukowcy z Uniwersytetu Missouri (USA) wykazali, że zmiany hormonalne towarzyszące przekwitaniu wywołują spadek wydzielania dopaminy w części mózgu zwanej układem nagrody, która bierze udział w podtrzymywaniu motywacji do wykonywania ćwiczeń fizycznych.

- Kobiety po menopauzie mają skłonność do tycia. Odkryliśmy, że przybieranie na wadze, które jest konsekwencją spadku aktywności fizycznej, jest związane ze zmianami w funkcjonowaniu mózgu - mówi badaczka Victoria Vieira-Potter.

Pracownicy uniwersytetu obserwowali zachowanie szczurów laboratoryjnych. Część gryzoni należała do grupy aktywnych i dużo czasu spędzała na bieganiu w kołowrotku. Pozostałe były nieco rozleniwione i nie pałały chęcią do ćwiczeń. W pewnym momencie eksperymentu zwierzętom usunięto jajniki.

Nawet po utracie jajników, a w związku z tym źródła żeńskich hormonów płciowych, aktywne szczury cechowały się większym pobudzeniem układu nagrody podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych. Jednak, mimo wszystko, ich aktywność ruchowa uległa znacznemu ograniczeniu. W rejonie układu nagrody zaobserwowano też wyraźny spadek stężenia dopaminy - hormonu przyjemności.

- Ustaliliśmy, że w obu grupach szczurów menopauza prowadziła do zmian w mózgu przekładających się na zmniejszenie aktywności fizycznej - podsumowuje Vieira-Potter.
źródło:rynekseniora.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post