Rwa kulszowa niej jest chorobą ale objawem.Przyczyny i lecze

Choroby obwodowego układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego, Depresje i nerwice.
admin. med.

Rwa kulszowa niej jest chorobą ale objawem.Przyczyny i lecze

Post autor: admin. med. »

Choć rwa kulszowa nie jest chorobą lecz objawem, postanowiliśmy poświęcić jej uwagę w odrębnym temacie. Przyczyn rwy kulszowej może być co najmniej kilka i charakteryzuje się ona silnym, ostrym i przeszywającym bólem okolicy lędźwiowej promieniującym wzdłuż kończyny dolnej. To często spotykany zespół bólowy. Dolegliwości częściej występują u mężczyzn niż u kobiet, przeważnie po 30 roku życia, ale praktycznie dotyczą wszystkich grup wiekowych.

Objawy
Ostry, silny, przeszywający ból może wystąpić nagle po uniesieniu ciężaru, nagłym ruchu, potknięciu się itp. Ból rozpoczyna się zwykle w okolicy lędźwiowej i promieniuje wzdłuż nerwu kulszowego przez pośladek w kierunku uda i podudzia czasem aż do stopy.

Bóle mogą przejawiać się w tak silnych atakach, że uniemożliwiają choremu nawet obracanie się w łóżku. Każdy ruch jest bolesny.

Dolegliwości bólowe są wyzwalane lub nasilane przez kaszel, napięcie mięśni brzucha, uniesienie wyprostowanej kończyny, zgięcie głowy lub tułowia.
Przy chodzeniu chorzy oszczędzają zajętą kończynę, utrzymując ją w zgięciu i unikają opierania się na pięcie. Ruchy wykonują powoli, bardzo ostrożnie.
Mogą też występować objawy uszkodzenia korzeni nerwowych: osłabienie czucia oraz osłabienie siły mięśni podudzia i stopy. W długotrwałym przebiegu choroby niekiedy dołącza się zanik i zwiotczenie mięśni podudzia.

Częstość nawrotów i czas trwania dolegliwości są bardzo różne i zależą w znacznym stopniu od przyczyn zespołu. Dla potwierdzenia rozpoznania przeprowadza się badanie neurologiczne oraz badanie radiologiczne kręgosłupa, które zwykle wykazuje obecność zmian zwyrodnieniowych.

Leczenie
Zdecydowaną większość przypadków opisywanych dolegliwości bólowych leczy się zachowawczo. Leczenie zachowawcze zwykłej rwy kulszowej w ostrym okresie choroby polega na odpoczynku, z nogami zgiętymi w stawach biodrowych i kolanowych, przy podpartych łydkach.
Podaje się ponadto leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, witaminy, leki rozkurczowe (rozluźniające mięśnie). Na ogół po kilku dniach leczenia ostre dolegliwości bólowe mijają i wtedy należy rozpocząć leczenie właściwe, którego celem jest uniknięcie ponownym atakom rwy kulszowej.

Zależnie od stanu i okresu choroby, stosuje się różne zabiegi: mobilizacje, techniki energii mięśniowej, ćwiczenia rozluźniające, ćwiczenia izometryczne, wyciąg.
W późniejszym okresie zaleca się układ regularnych ćwiczeń wzmacniających mięśnie przykręgosłupowe oraz mięśnie brzucha.

Profilaktyka
Zapobieganie opisywanym dolegliwościom bólowym obejmuje głównie ruch, którego celem jest wzmacnianie mięśni grzbietu przykręgosłupowych i mięśni brzucha, a przede wszystkim zapewnienie optymalnej eksploatacji segmentów kręgosłupa.
W profilaktyce ważna jest też korekcja postawy ciała, umiejętne podnoszenie ciężkich przedmiotów, a także prawidłowo zorganizowane miejsce pracy (np. ergonomiczne krzesełka dla osób, które większość czasu spędzają za biurkiem).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post