Choroby przyzębia

Choroby, leczenie zębów, przyzębia, języka, błony śluzowej, tkanek jamy ustnej, stawu skroniowo-żuchwowego.
admin. med.

Choroby przyzębia

Post autor: admin. med. »

Przyzębie to zespół tkanek otaczających ząb, a więc dziąsło, tkanka osłaniająca korzeń od zewnątrz, czyli ozębna, wyściółka zębodołu czyli, okostna i kość podpierająca ząb dookoła.

Wiele osób cierpi nie z powodu bólu zębów, ale właśnie w wyniku stanów zapalnych przyzębia.

Zapalenia dziąseł są najczęściej występującym stanem chorobowym w przyzębiu.
Nie leczone mogą szerzyć się na pozostałe tkanki otaczające ząb i w efekcie prowadzić nawet do jego utraty. Są one wywoływane przez bakterie znajdujące się w płytce nazębnej — przylegającej, bezbarwnej błonie, która stale tworzy się na zębach. Jeżeli płytka nazębna nie jest usuwana przez szczotkowanie i czyszczenie nicią dentystyczną, może ona nawarstwiać się, a bakterie niszczą nie tylko zęby, lecz w końcu także tkankę dziąseł i kość, która stanowi podporę dla zębów. Może to spowodować obluzowanie, wypadanie lub konieczność usunięcia zębów przez dentystę.

Istnieją trzy etapy postępującej choroby przyzębia:
Zapalenie dziąseł: Najwcześniejszy etap choroby to stan zapalny dziąseł spowodowany tworzeniem się płytki nazębnej w linii dziąseł. Jeżeli nie usuwa się płytki nazębnej przez codzienne szczotkowanie i czyszczenie zębów nicią dentystyczną, bakterie w płytce wytwarzają toksyny, które mogą podrażniać tkankę dziąsła, powodując zapalenie dziąseł. Podczas szczotkowania i czyszczenia nicią dentystyczną można zauważyć niewielkie krwawienie. Na tym wczesnym etapie choroby dziąseł uszkodzenia można cofnąć, gdyż kość i tkanka łączna, które utrzymują zęby na miejscu, nie są jeszcze objęte procesem chorobowym.

Zapalenie przyzębia: Na tym etapie dochodzi do uszkodzenia aparatu zawieszeniowego zęba. Tworzy się patologiczna kieszonka dziąsłowa, do której trafiają resztki pokarmowe i płytka nazębna. Odpowiednie leczenie stomatologiczne i intensywna higiena domowa zazwyczaj umożliwia uniknięcie dalszych uszkodzeń. Jednak nie podjęcie leczenia skutkuje zwykle obniżeniem linii dziąseł i brzegu kości podpierającej ząb, może także zostać powikłane dodatkowym zakażeniem prowadzącym nawet do wycieku treści ropnej z kieszonki zębowej i znacznej bolesności.

Zaawansowane zapalenie przyzębia: Na tym etapie choroby, włókna i kość stanowiące podporę dla zębów ulegają zniszczeniu, co może powodować znaczną ruchomość zębów ich przemieszczanie się a nawet całkowitą utratę.

Choroba przyzębia może wystąpić w każdym wieku, lecz najczęściej dotyczy ona osób dorosłych. Jeżeli zostanie wykryta na wczesnym etapie, może być odwracalna – dlatego należy skonsultować się z dentystą w przypadku zauważenia któregoś z następujących objawów:
- zaczerwienienia, obrzęku lub bolesności dziąseł
- krwawienia z dziąseł podczas szczotkowania i czyszczenia nicią dentystyczną
- cofnięcia się linii dziąseł, przez co zęby wyglądają na dłuższe
- odstawania dziąseł od zębów
- zmiany wzajemnego dopasowania zębów podczas gryzienia
- treści ropnej wypływającej spomiędzy zębów i dziąseł
- stałej obecności cuchnącego oddechu lub nieprzyjemnego smaku w usta

Pamiętaj, że:
Profesjonalne oczyszczenie zębów przez dentystę jest jedynym sposobem na usunięcie płytki nazębnej, która nawarstwiła się i stwardniała w postaci kamienia nazębnego.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post