Operacja małoinwazyjna raka przełyku

Choroby nowotworowe, ich rozpoznawanie oraz leczenie.
admin. med.

Operacja małoinwazyjna raka przełyku

Post autor: admin. med. »

Operacja małoinwazyjna przełyku w porównaniu z tzw. chirurgią otwartą wiąże się z mniejszą liczbą wczesnych powikłań – dowiodło badanie, którego wyniki opublikowano na łamach najnowszego wydania czasopisma Lancet.
W ciągu ostatnich dwóch dekad zapadalność na raka przełyku wzrosła o około 50 proc. Jedyną terapią dla pacjentów z tym nowotworem jest chirurgiczna resekcja z radykalną limfadenektomią i z chemioterapią lub chemioterapią neoadjuwantową. Otwarta esophagektomia wykonywana z prawostronnej torakotomii i z laparotomii jest związana z bardzo dużym ryzykiem komplikacji płucnych, co wiąże się z długim czasem hospitalizacji i rekonwalescencji pacjentów. Współczynnik śmiertelności związany z zabiegiem wynosi u tych pacjentów około 5 proc. Terapia małoinwazyjna wiążę się z wykonaniem prawostronnej torakoskopii i laparoskopii.

Holenderscy naukowcy z Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Amsterdamie wykonali wieloośrodkowe, otwarte, zrandomizowane badanie kliniczne w 5 ośrodkach w Europie. Włączyli do niego 115 pacjentów w wieku 18-75 lat z resekowalnym rakiem przełyku. 56 osób przypisano do otwartej operacji, 59 do chirurgii małoinwazyjnej. 16 (29 proc.) pacjentów w grupie kontrolnej oraz 5 (9 proc.) w grupie badanej zachorowało w ciągu pierwszych 2 tygodni po operacji na zapalenie płuc. W grupie kontrolnej zmarła jedna osoba, a w grupie badanej dwie z powodu przecieku z anastomozy i w konsekwencji zapalenia śródpiersia oraz z powodu aspiracji. Terapia małoinwazyjna wiązała się z krótszym czasem hospitalizacji (11 vs 14 dni).

Źródło: Lancet 2012, DOI:10.1016.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post