Zabieg laserowej korekcji wzroku

Choroby, schorzenia i leczenie oczu.
admin. med.

Zabieg laserowej korekcji wzroku

Post autor: admin. med. »

Zabiegi laserowej korekcji wzroku są coraz popularniejsze. Wszystko dzięki temu, że ich ceny spadają, a komfort wynikający z odzyskania dobrego wzroku i pozbycia się okularów czy szkieł kontaktowych naprawdę wat jest zachodu.
O tym kto może zdecydować się na takich zabieg i jak się do niego przygotować opowiada dr Witold Czuszyński, kierownik działu laserowej korekcji wzroku Blikpol, w Centrum Medycznym Kardiotel w Sopocie.

Jakie wady wzroku kwalifikują się do zabiegu?

Krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm i starczowzroczność.

Czy można już wykonywać zabiegi przy dużych, kombinowanych wadach wzroku? Czy są jakieś ograniczenia?

We współczesnej chirurgii refrakcyjnej istnieje tak wiele różnych metod, że zdecydowaną większość wad wzroku można skorygowana za pomocą jednej z nich. Jednak istnieją pewne ograniczenia wynikające z ekstremalnie wysokich wad wzroku, budowy anatomicznej oraz schorzeń gałki ocznej, a także niektórych chorób ogólnoustrojowych czy też stosowania określonych leków.

Jak wygląda przygotowanie do zabiegu? Jakie warunki musi spełniać pacjent, żeby zostać zakwalifikowany?

Warunkiem koniecznym jest szczegółowe, czasem nawet dwugodzinne, badanie kwalifikujące do operacji. Minimum na dwa tygodnie przed badaniem (a także przed operacją) należy zaprzestać stosowania miękkich soczewek kontaktowych. W przypadku soczewek twardych, czas ten wynosi trzy tygodnie. Podczas badania stosowane są krople poszerzające na kilka godzin źrenice, co pogarsza czasowo ostrość widzenia. Dlatego po badaniu nie należy prowadzić samochodu. Ponadto wada musi być stabilna w ciągu minionego roku, zmiana nie większa niż 0,5 dioptrii w każdą ze stron. Zazwyczaj nie wykonuje się takich operacji przed 21 i po 65 roku życia.

Jakie są przeciwwskazania do wykonania laserowej korekcji wzroku?

Zespół suchego oka, kłopoty z rogówką (stożek rogówki, zbyt cienka rogówka, wrodzone patologie rogówki, blizny rogówki), stany zapalne oczu, stan po zapaleniu rogówki wirusem herpes, niedowidzenie dużego stopnia, zaćma, zmiany degeneracyjne siatkówki, urazy gałki ocznej, jaskra (względne), zez, jednooczność, cukrzyca (względne), okres ciąży i karmienia piersią, choroby autoimmunologiczne w tym choroby tkanki łącznej, silne alergie, stosowanie leków: accutane, amiodaron, imitrex.

Czy można wykonać zabieg od razu na dwoje oczu?

Tak, najczęściej wykonuje się zabiegi obu oczu bezpośrednio jedno po drugim.

Czy po zabiegu mogą wystąpić komplikacje, a jeśli tak to jakie?

Dzięki dokładnej selekcji podczas badania kwalifikującego oraz stosowania nowoczesnych urządzeń podczas badania i zabiegu komplikacje występują niezwykle rzadko. Jednak może wystąpić przekorygowanie lub niedokorygowanie wady, uczucie suchości oczu, przymglenie rogówki, stany zapalne.

Czy to znaczy, że po nieudanym zabiegu pacjent musi wrócić do okularów lub szkieł kontaktowych?

Niekoniecznie. Zależy to od wielkości wady resztkowej i od akceptacji pacjenta. W razie potrzeby można wykonać zabieg, który jeszcze ją skoryguje.

A czy stany takie jak: uczucie suchości oczu, przymglenie rogówki, czy stany zapalne znikają po pewnym czasie i jeśli tak to po jakim?

W zdecydowanej większości nie występują wcale, lecz jeśli już się pojawią, to ustępują w czasie od kilku tygodni do kilku miesięcy. Bardzo rzadko może się zdarzyć, że minimalne dolegliwości pozostaną i trzeba będzie na przykład dodatkowo nawilżać oczy za pomocą sztucznych łez.

Jak długo trwa rekonwalescencja?

Po zabiegu LASIK dobre widzenie zazwyczaj jest już następnego dnia, po innych nieco później. Po Epi-LASIK lub PRK zadowalające widzenie pojawia się po zdjęciu opatrunkowych soczewek kontaktowych - z reguły na trzeci dzień po zabiegu. Następnie stopniowo poprawia się wraz z całkowitym wygojeniem się nabłonka rogówki w ciągu kilku tygodni. Jednak zaleca się odpoczynek trwający około tygodnia po operacji niezależnie od metody.

A co z widzeniem w nocy po wykonanym zabiegu? Czy możemy mieć problemy z "nocnym widzeniem"?

Czasami występuje efekt halo u osób z szerokimi źrenicami.
Jest to coś w rodzaju poświaty lub aureoli występującej w ciemności wokół źródeł światła. W naturze można czasami zaobserwować takie zjawisko wokół księżyca w mroźną noc. Najczęściej efekt ten ustępuje w ciągu sześciu miesięcy.

Czy po zabiegu można prowadzić samochód? Czy można ponownie uprawiać sport?

Po zabiegu LASIK zazwyczaj można prowadzić następnego dnia, po innych po tygodniu. Jednym z czynników inspirujących do stworzenia metod laserowej korekcji wzroku było umożliwienie swobodnego uprawiania sportu przez ludzi z wadami wzroku.

Czy może się zdążyć, że za jakiś czas wada wzroku powróci?

Bardzo rzadko, jednak zazwyczaj istnieje możliwość ponownej korekcji po stabilizacji wady.

Jakie są średnie ceny zabiegu?

Zależnie od metody i skomplikowania korygowanych wad cena operacji jednego oka wynosi od około 2000 do 3600 złotych.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post