[Film] Pierwsza pomoc - zadławienie

Rozpoznanie, leczenie, zabiegi-operacje chirurgiczne, transplantologia, korekcji nosa i piersi, liposukcja i lifting. leczenie żylaków nóg
admin. med.

[Film] Pierwsza pomoc - zadławienie

Post autor: admin. med. »

Zadławienie (FBAO -- Foreign Body Airway Obstruction), choć trafniejszy termin to zakrztuszenie, to zamknięcie dróg oddechowych przez ciało obce. Ciałem obcym może być wszystko to, co trafia do naszych ust świadomie bądź też przypadkiem, np. kęs pokarmu, cukierek, guma do żucia, fragment zabawki dziecka.

Charakterystycznymi objawami u poszkodowanego są: niemożność wykonania oddechu, niemożność mówienia oraz kaszlu, ponadto częstym objawem jest chwytanie się za szyję. W przypadku braku pierwszej pomocy lub braku jej skuteczności, jeśli stan zamknięcia dróg oddechowych będzie się utrzymywać w czasie, to niedotlenienie organizmu spowoduje utratę przytomności poszkodowanego a nawet zatrzymanie akcji serca.

Niedrożność dróg oddechowych powodującą zadławienie należy podzielić na dwa rodzaje: częściową i całkowitą.

Niedrożność częściowa (łagodna) - światło dróg oddechowych nie jest całkowicie zamknięte przez ciało obce, dlatego możliwy jest przepływ powietrza do i z dróg oddechowych -- poszkodowany jest w stanie oddychać. Charakterystyczny dla niedrożności łagodnej jest naturalny odruch obronny organizmu, czyli kaszel.

Z niedrożnością całkowitą (ciężką) - ciało obce w pełni zamyka światło dróg oddechowych. W takim przypadku zagrożenie życia jest dużo większe. Poszkodowany nie jest w stanie mówić, kaszleć ani oddychać. Początkowo mogą być słyszalne świsty oddechowe, które z upływem czasu cichną, człowiek traci przytomność.

Ratownicy medyczni pokazują krok po kroku jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku zadławienia.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post