Neoazarina lek przeciwkaszlowy

Leki, wskazania, działanie, skutki uboczne, interakcje leków.Leki zalecane do leczenia.Środki spożywcze bezglutenowe
admin. med.

Neoazarina lek przeciwkaszlowy

Post autor: admin. med. »

Tabletki: 10 szt. 1 tabletka zawiera 10 mg fosforanu kodeiny i 316 mg sproszkowanego ziela tymianku.
Wskazania: Silne napadowe (zwłaszcza nocne) ataki kaszlu oraz w nieżytach górnych dróg oddechowych.
Dawkowanie: Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: 3 razy dziennie po 1 do 2 tabletek.
Dzieci od 6 do 12 lat: 3 razy dziennie po 1 tabletce, w przypadkach uzasadnionych decyzją lekarza, z zachowaniem szczególnych środków ostrożności. Leku nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat.
Uwagi: Podczas stosowania leku nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn w ruchu.
Podmiot odpowiedzialny: Wrocławskie Zakłady Zielarskie „Herbapol" S.A.


Kodeina - substancja czynna preparatu - przeczytaj

Właściwości kodeiny: Kodeina jest lekiem przeciwkaszlowym. Hamuje odruch kaszlowy, zmniejszając napady kaszlu.
Wskazania: Leczenie suchego, uporczywego kaszlu.
Przeciwwskazania: Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (kodeinę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie należy stosować w przypadku kaszlu wilgotnego, w przebiegu astmy oraz u pacjentów z niewydolnością oddechową lub znajdujących się w stanie śpiączki. Kodeiny nie należy stosować u kobiet w ciąży ani u kobiet karmiących piersią.
Ostrzeżenia i środki ostrożności: Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po kilku dniach, lub jeśli kaszlowi towarzyszy wysoka temperatura ciała, wysypka skórna albo utrzymujący się ból głowy, należy skontaktować się z lekarzem. Szczególną ostrożność należy zachować u pacjentów z astmą, przewlekłą niewydolnością oddechową, u pacjentów ze zmniejszoną objętością krwi i z urazami głowy oraz u pacjentów z niewydolnością nerek. Stosowanie leku u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, zaburzeniami czynności serca, cukrzycą, chorobą naczyń obwodowych, przerostem gruczołu krokowego i jaskrą powinno odbywać się pod kontrolą lekarza. Równoczesne stosowanie kodeiny z innymi lekami hamującymi czynność ośrodkowego układu nerwowego wzmacnia ich działanie. Nie stosować u pacjentów z chorobami dróg oddechowych z kaszlem wilgotnym np. w zapaleniu oskrzeli. W czasie stosowania kodeiny nie należy spożywać alkoholu - kodeina nasila działanie alkoholu na ośrodkowy układ nerwowy. Długotrwałe stosowanie kodeiny może powodować uzależnienie.
Stosowanie z innymi lekami: Stosowanie kodeiny z alkoholem, lekami przeciwlękowymi, przeciwdepresyjnymi, przeciwhistaminowymi, nasennymi, cytostatykami, narkotycznymi lekami przeciwbólowymi, rozluźniającymi mięśnie szkieletowe lub klonidyną, może zwiększać hamujące działanie tych leków na ośrodkowy układ nerwowy i na układ oddechowy, niekiedy równoczesne stosowanie tych leków może spowodować spadek ciśnienia. Podawanie kodeiny jednocześnie z lekami stosowanymi w chorobie Parkinsona może nasilać działanie uspokajające. Zmniejszenie skuteczności leczenia kodeiną może być obserwowane po jednoczesnym podaniu chinidyny (lek przeciwarytmiczny) lub antybiotyku ryfampicyny.
Stosowanie w ciąży i okresie karmienia piersią: Kodeiny nie należy stosować u kobiet w ciąży ani u kobiet karmiących piersią.
Wpływ na kierowanie pojazdami: Lek może zaburzać sprawność psychomotoryczną, wydłużając czas reakcji. Podczas stosowania leku nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn w ruchu.
Możliwe działania niepożądane: Najczęściej występujące działania niepożądane to nudności i wymioty. Kodeina może powodować wystąpienie omamów, zaburzeń wzrokowych i słuchowych, a po długotrwałym stosowaniu może rozwinąć się zarówno fizyczne, jak i psychiczne uzależnienie. Rzadziej występujące działania niepożądane: alergiczne wypryski skórne, spadek ciśnienia i omdlenia, zmniejszenie częstości oddechu, skurcz oskrzeli, senność, zaparcia.
Przedawkowanie: Najczęstszym objawem przedawkowania kodeiny są nudności i wymioty. Po zażyciu dawek kodeiny wielokrotnie większych od zalecanych mogą wystąpić: niewydolność oddechowa, drażliwość, utrata świadomości, niedociśnienie i drgawki.
W przypadku przyjęcia zbyt dużej dawki leku należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, który podejmie odpowiednie działania.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post