Zaparcia jako przyczyna hemoroidów Zaparcie (obstrukcja) uz

Choroby układu pokarmowego; przełyku, żołądka, jelit, wątroby, trzustka, dróg żółciowych, odbytu)
admin. med.

Zaparcia jako przyczyna hemoroidów Zaparcie (obstrukcja) uz

Post autor: admin. med. »

Zaparcia jako przyczyna hemoroidów

Zaparcie (obstrukcja) uznawane jest przez ekspertów za jedną z najczęstszych przyczyn hemoroidów. Ważnym aspektem zrównoważonej terapii jest zapewnienie u pacjenta miękkiej konsystencji stolca (uformowane stolce) oraz bezproblemowego opróżniania jelit, które nie wymaga nadmiernego parcia, ponieważ podczas niego dochodzi do zastojów krwi w hemoroidach i ich nabrzmienia. By to osiągnąć zaleca się przed wszystkim zmianę sposobu odżywiania na dietę bogatą w błonnik oraz dostarczanie organizmowi dużej ilości płynów. Zgodnie z najnowszymi wynikami badań ważne jest jednak także uwzględnienie formy zaparcia, z którą mamy do czynienia.

Czym właściwie jest zaparcie z medycznego punktu widzenia?

Pacjenci cierpią na zaparcie z indywidualnych powodów - odgrywają tu rolę przyzwyczajenia związane z oddawaniem stolca. Niektórzy czują, że mają zaparcie, jeżeli nie oddają stolca raz dziennie lub jeśli muszą przy oddawaniu stolca mocno przeć. Z medycznego punktu widzenia mówimy jednak z reguły o zaparciu dopiero wtedy, gdy do wypróżnienia dochodzi mniej niż trzy razy tygodniowo. Charakterystyczny jest przy tym twardy stolec, mocne parcie oraz niezupełne opróżnienie. Jeżeli stan ten trwa dłużej niż trzy miesiące, to mówimy o chronicznym zaparciu.

Dwie formy chronicznego zaparcia

Zasadniczo rozróżniamy różne formy obstrukcji. Dolegliwości związane z zaparciem mogą mieć przyczyny funkcjonalne, wynikać z zaburzeń wypróżniania lub ze spowolnionego transportu w jelitach. Różne formy chronicznego zaparcia w różny sposób oddziałują na dolegliwości związane z hemoroidami.

Zaparcie wywołane spowolnioną pracą jelit

Zaparcia spowodowane spowolnionym transportem treści jelitowej wynikają z bezwładności jelita grubego. Silne skurcze (perystaltyka), które są normalną częścią ruchów jelita w ramach trawienia, występują w mniejszej ilości. W wyniku tego transport treści pokarmowych w jelicie grubym (kolon) spowalnia się. Może być to spowodowane złym odżywianiem (np. mała ilość błonnika, zbyt mała ilość dostarczanych płynów), ale także chorobą neurologiczną (np. choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane lub porażenie poprzeczne), chorobą endokrynologiczną (np. cukrzyca, nadczynność tarczycy) lub przyjmowanymi lekami. W większości przypadków przyczyna pozostaje jednak nieznana.

Zaparcia wynikające z zaburzeń defekacji

O wiele częściej zaparcia wynikają z zaburzeń opróżniania jelita spowodowanych świadomą lub też nieświadomą próba powstrzymywania wypróżnienia. W wyniku tego kał staje się twardy w ostatnim odcinku jelita. Opróżnianie jelita staje się utrudnione i powoduje pęknięcia błony śluzowej otaczającej hemoroidy. Dlatego powstaje zagrożenie, że utrwali się zachowanie polegające na unikaniu wypróżniania i powstaje diabelski krąg: bolesne wypróżnienia, ich unikanie i jeszcze większe zagęszczenie i utwardzenie mas kałowych, podczas gdy tak na prawdę nie ma fizycznych przyczyn dla powstawania zaparć. Przyczyną tego stanu rzeczy mogą być np. choroby kanału analnego (np. hemoroidy, pęknięcia) lub też u młodych kobiet zespół spastycznego dna miednicy.

Konsekwencje leczenia zaparć

Negatywnie oddziałują na hemoroidy przede wszystkim te zaparcia, które wywoływane są zaburzeniami wypróżnień. Stwardniały stolec powoduje skaleczenia i pogarsza tym samym stan hemoroidów.
Zgodnie z opinią ekspertów zdrowe, bogate w błonnik żywienie stanowi tylko część leczenia i zapobiegania powstawaniu nowych hemoroidów. Wypróżnienia w miarę możliwości nie należy bez potrzeby powstrzymywać. W przypadku istniejących już hemoroidów nie można dodatkowo drażnić błony śluzowej odbytu. Należy więc unikać silnego parcia.

Poza tym eksperci zalecają regularne stosowanie maści ochronnej na skórę okolicy odbytu, zapobiegającej dolegliwościom związanym z hemoroidami (np. Posterisan dostępny w aptece bez recepty). Z odpowiedniej ochrony skóry nie można rezygnować.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post