Odwarstwienie siatkówki

Choroby, schorzenia i leczenie oczu.
admin. med.

Odwarstwienie siatkówki

Post autor: admin. med. »

edna z najczęstszych chorób dotyczących siatkówki jest odwarstwienie siatkówki. Może być przyczyną częściowej lub całkowitej utraty wzroku, przez co bardzo ważnym jest aby jak najszybciej je rozpoznać gdyż im szybciej zaczniemy leczenie tym lepsze będą jego skutki.

Siatkówka jest światłoczuła warstwa wyściełająca gałkę oczna.Składa się ona z wielu warstw komórek m. in. z warstwy receptorowej w której znajdują się pręciki i czopki. To tutaj energia świetlna jest zamieniana na impuls elektryczny. Bez siatkówki widzenie nie jest możliwe.

Objawy odwarstwienia siatkówki
Do najczęstszych objawów odwarstwienia siatkówki zaliczamy:
Stopniowa utrata widzenia
Błyski w oku
Wrażenie pajączków, paprochów w oku
Falowanie obrazu

Przyczyny odwarstwienia siatkówki
Przyczyna jest związana ze zmianami w obrębie ciała szklistego. Ciało szkliste odgrywa role w aparacie podporowym siatkówki przez co zmiana jego konsystencji prowadzi do zmian w jej stabilności. Odwarstwienie siatkówki jest to utrata łączności siatkówki z naczynówką, która odżywia odpowiednie jej warstwy. Efektem tego procesu może być obumarcie czopków i pręcików oraz zmiany degeneracyjne siatkówki. Przez dziura lub miejsce przedarcia siatkówki przesącza się płyn wodnisty wypełniający ciało szkliste. Powoduje to dalsze odwarstwianie siatkówki.

Podział
Wyróżniamy następujące rodzaje odwarstwień siatkówki:
odwarstwienie siatkówki samoistne
odwarstwienie siatkówki trakcyjne
odwarstwienie siatkówki wysiękowe
rozwarstwienie siatkówki

Czynniki ryzyka
Do czynników ryzyka zalicza się:
wiek
urazy
choroby siatkówki
wysoka krótkowzroczność

Leczenie odwarstwienia siatkówki
Możliwe jest tylko leczenie operacyjne. Polega ono na zamknięciu dziury lub miejsca przedarcia siatkówki oraz połączenie jej z naczynówką aby zapewnić jej stały dostęp substancji odżywczych. Miejsca uszkodzenia siatkówki łata się różnymi metodami m.in. laserowo, diatermicznie. To jednak nie koniec gdyż, trzeba zbliżyć ścianę gałki ocznej do siatkówki. Wykonywane w tym celu jest wpuklenie gałki ocznej czy naszycie plomby. Obecnie najnowocześniejszą metodą jest wirektomia. Polega ona na usunięciu ciała szklistego i wprowadzenie w jego miejsce odpowiedniego płynu czy gazu aby docisnąć siatkówkę.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post