[Film] Dlaczego jest ból pooperacjny

Rozpoznanie, leczenie, zabiegi-operacje chirurgiczne, transplantologia, korekcji nosa i piersi, liposukcja i lifting. leczenie żylaków nóg
admin. med.

[Film] Dlaczego jest ból pooperacjny

Post autor: admin. med. »

Skąd się bierze ból pooperacyjny?
Ból po operacji to najczęściej ból receptywny (nocyceptywny) powstały na skutek aktywacji receptorów bólowych w odpowiedzi na działanie bodźców uszkadzających (np. uraz, choroba czy stan zapalny).

Natężenie bólu pooperacyjnego jest największe w ciągu pierwszych dni po zabiegu operacyjnym i zależy od rodzaju operacji, cza­su trwania, rozległości oraz stopnia traumatyzacji tkanek. Istotną rolę w odczuwaniu bólu mogą odgrywać inne czynniki, takie jak stan zdrowia pacjenta, poprzednie do­świadczenia bólowe, stan emocjonalny lub poziom lęku związany z proponowanym postępowaniem operacyjnym. Ból pooperacyjny jest podstawową przyczyną dyskomfortu pacjenta po operacji.

Wy­bór metody leczenia przeciwbólowego w okresie po­operacyjnym zależy przede wszystkim od rodzaju i zakresu zabiegu operacyjnego, który powinien zostać przyporząd­kowany do jednej z czterech kategorii:
1) zabiegi operacyjne połączone z niewielkim urazem tkanek (zabiegi na powłokach, niewielkie zabiegi ginekologiczne),
2) zabiegi operacyjne połączone z miernym urazem tkanek (usunięcie pęcherzyka żółciowego, usunięcie nerki, nadnercza),
3) zabiegi operacyjne połączone ze znacznym urazem tkanek (zabiegi w obrębie jamy brzusznej, klatki piersiowej, kręgosłupa),
4) zabiegi operacyjne połączone z rozległym urazem tkanek.

O bólu pooperacyjnym mówi profesor Jerzy Wodliczek, anestezjolog.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post