Testy wysiłkowe

Książki dla lekarzy,studentów,pacjentów pomocne w poznaniu leczenia i chorób
admin. med.

Testy wysiłkowe

Post autor: admin. med. »

Stanowisko grupy ekspertów Sekcji Rehabilitacji Kardiologicznej i Fizjologii Wysiłku, Sekcji Elektrokardiologii Nieinwazyjnej i Telemedycyny oraz Sekcji Kardiologii Sportowej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego wpisuje się doskonale we współczesną interpretację znaczenia testu wysiłkowego EKG jako nadal ważnego w kardiologii narzędzia zarówno diagnostycznego, jak i prognostycznego.
Dodatkowym, niezwykle praktycznym walorem stanowiska jest rozszerzenie go o tematy związane z rolą testów wysiłkowych w grupach osób z innymi niż tylko choroba wieńcowa schorzeniami, a także osób zdrowych, w tym sportowców. Omówienie roli spiroergometrii oraz testu 6-minutowego marszu, metod wysiłkowego obciążania przydatnych zwłaszcza u chorych z niewydolnością serca, metod niestety za rzadko stosowanych, znakomicie dopełnia całość opracowania.
Pracę pod redakcją Profesorów Ewy Straburzyńskiej-Migaj, Bronisława Bednarza i Ryszarda Piotrowicza uważam za niezwykle wartościową i od lat oczekiwaną na naszym rodzimym rynku. Stanowisko opiera się nie tylko na aktualnym piśmiennictwie, ale również na dużym własnym doświadczeniu Autorów poszczególnych rozdziałów. Jestem przekonany, że stanie się pomocne w codziennej praktyce zarówno lekarzy kardiologów, internistów, jak i lekarzy POZ.
Dr hab. n. rned. Tomasz Jaxa-Chamiec, Klinika Kardiologii CMKP, Warszawa

Niniejsza monografia stanowi pierwsze w Polsce opracowanie tematu prób wysiłkowych, które jest wynikiem uzgodnionego stanowiska ekspertów trzech sekcji PTK. Inicjatywa przygotowania opracowania jest cenna, ponieważ elektrokardiograficzne próby wysiłkowe mają duże znaczenie w praktyce klinicznej. Diagnostyka wysiłkowa zajmuje ważne miejsce nie tylko w kardiologii, ale również w innych dziedzinach medycyny. Rozdziały monografii dotyczące zasad prowadzenia prób wysiłkowych i interpretacji wyników badań w grupie osób dorosłych oraz dzieci, w diagnostyce choroby wieńcowej oraz w innych sytuacjach klinicznych pomogą usystematyzować wiedzę z tego zakresu nie tylko lekarzom kardiologom i osobom specjalizującym się w tym zakresie, ale również lekarzom chorób wewnętrznych, pediatrom, kardiochirurgom, specjalistom rehabilitacji medycznej, a także studentom. Z publikacji tej mogą korzystać także osoby innych zawodów zaangażowane w wykonywanie prób wysiłkowych, jak fizjoterapeuci, pielęgniarki i fizjolodzy wysiłku fizycznego.
Mocną stroną tego opracowania jest przedstawienie treści w sposób zwięzły, praktyczny, a jednocześnie nowoczesny.
Prof. dr hab. n. med. Anna Jegier
Kierownik Zakładu Medycyny Sportowej, Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Załączniki
testy-wysilkowe.jpg
testy-wysilkowe.jpg (2.77 KiB) Przejrzano 676 razy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post