Ćwiczenia mogą pomóc w utracie masy ciała i usprawnieniu met

Rehabilitacja: osób z uszkodzonym słuchem, pulmonologiczna, psychiatryczna, wirtualna rehabilitacja – innowacyjna metoda rehabilitacji z wykorzystaniem technologii komputerowych, fizjoterapia, zabiegi usprawniające
admin. med.

Ćwiczenia mogą pomóc w utracie masy ciała i usprawnieniu met

Post autor: admin. med. »

W jaki sposób ćwiczenia mogą pomóc w utracie masy ciała i usprawnieniu metabolizmu?
Opracowali: lek. Kamil Jonas, dr hab. n. med. Grzegorz Kopeć
Klinika Chorób Serca i Naczyń UJ CM w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II

Regularna aktywność fizyczna w sposób istotny zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 oraz zespołu metabolicznego. Zespół ten jest określany jako występowanie podwyższonego ciśnienia tętniczego, otyłości typu brzusznego, niekorzystnego profilu lipidowego (małe stężenie cholesterolu HDL, nazywanego również „dobrym” cholesterolem i zwiększone stężenie triglicerydów) oraz nieprawidłowej tolerancji glukozy.

Osoby, które regularnie wykonują wysiłek fizyczny o przynajmniej umiarkowanej intensywności, wykazują mniejsze ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 niż osoby nieaktywne. Mimo że pojawiają się wątpliwości co do użyteczności obecnej definicji zespołu metabolicznego, istnieją mocne dowody, że regularna aktywność fizyczna przyczynia się do redukcji ryzyka wstąpienia wielu składowych zespołu. Istotne korzyści zdrowotne są zauważalne podczas wykonywania od 120 do 150 minut aerobowego wysiłku fizycznego o umiarkowanej intensywności tygodniowo. Tak jak w przypadku innych aspektów zdrowia, dodatkowy wysiłek pozwala na osiągnięcie dalszych korzyści zdrowotnych. Aktywność fizyczna pozwala również lepiej kontrolować stężenie glukozy we krwi u osób, które chorują już na cukrzycę typu 2.

Aktywność fizyczna pozwala również na poprawę wskaźników metabolicznych u dzieci i młodzieży. Badania wykazały, że efekt ten pojawia się przy wykonywaniu aerobowej aktywności o dużej intensywności przez przynajmniej 3 dni w tygodniu. Większa aktywność również w tej grupie przynosi dalsze korzyści zdrowotne, choć dokładne ilościowe określenie tych zmian wymaga jeszcze dalszych badań.
Wysiłek fizyczny a otyłość

Nadwaga i otyłość pojawiają się, gdy przez długi czas wykorzystywana jest mniejsza liczba kalorii (w tym spalana podczas wysiłku fizycznego) niż dostarczana w formie jedzenia i napojów. Aby dobrze kontrolować masę ciała, należy więc monitorować nie tylko liczbę przyjmowanych kalorii, ale również poziom aktywności fizycznej. Ze względu na swoją rolę w zachowaniu balansu energetycznego aktywność fizyczna jest kluczowym czynnikiem określającym, czy dana osoba będzie w stanie osiągnąć i utrzymać pożądaną masę ciała. To, jak duża ilość wysiłku fizycznego konieczna jest do utrzymania odpowiedniej masy ciała, różni się znacznie pomiędzy poszczególnymi osobami. Wiele osób potrzebuje w tym celu więcej niż zalecane 150 minut wysiłku o umiarkowanej intensywności tygodniowo.

Mocne dowody naukowe świadczą, że aktywność fizyczna pozwala na utrzymanie stabilnej masy ciała przez dłuższy czas. Dotychczasowe badania wykazały, że osiągnięciu stabilnej masy ciała pomaga chodzenie z umiarkowaną intensywnością od 150 do 300 minut tygodniowo. Ćwiczenia wzmacniające mięśnie przyczyniają się do osiągnięcia tych rezultatów, w mniejszym jednak stopniu niż porównywalna ilość wysiłku aerobowego.

Osoby, które chcą zredukować więcej niż 5% swojej masy ciała i następnie utrzymać tę zmianę, potrzebują znacznej ilości wysiłku fizycznego, chyba że zdecydują się równocześnie na redukcję liczby przyjmowanych kalorii. Wiele osób wymaga przynajmniej 300 minut regularnego wysiłku fizycznego o umiarkowanej intensywności tygodniowo, aby zrealizować zaplanowaną utratę masy ciała.

Regularna aktywność fizyczna pomaga także kontrolować ilość tkanki tłuszczowej u dzieci i młodzieży. Wykazano, że młodzież z nadwagą i otyłością może zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej poprzez wykonywanie ćwiczeń o przynajmniej umiarkowanej intensywności przez 3–5 dni w tygodniu, po 30–60 minut za każdym razem.
źródło:mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post