[Film] Węzeł wartowniczy. Nowotwór

Choroby nowotworowe, ich rozpoznawanie oraz leczenie.
admin. med.

[Film] Węzeł wartowniczy. Nowotwór

Post autor: admin. med. »

W raku piersi, tak jak i ogólnie w chirurgii onkologicznej jest zasada doszczętności, tzn. guz pierwotny usuwa się tak by dojść do granicy zdrowych tkanek, nie pozostawiając żadnych komórek nowotworowych. By było to możliwe, należy poszerzyć zabieg o odpowiedni margines zdrowych tkanek. Takie postępowanie ma na celu ustrzec przed odrośnięciem guza w tym samym miejscu (wznowa miejscowa).

Rozróżniamy dwa pojęcia dotyczące zakresu operacji: radykalność makroskopową i mikroskopową. Radykalność makroskopowa jest wtedy, kiedy chirurg podczas operacji usunie wszystkie zmienione fragmenty tkanki. Natomiast radykalność mikroskopowa jest osiągnięta, gdy anatomopatolog badając po mikroskopem graniczne brzegi wyciętych tkanek, nie stwierdzi w nich żadnych komórek nowotworowych. Możliwe jest więc, że pomimo iż chirurg osiągnie radykalność makroskopową, po badaniu histopatologicznym może się okazać, że jednak nie udało się doszczętnie usunąć nowotworu.

W celu przeprowadzenia jak najbardziej oszczędzającego leczenia chirurgicznego, należy zawsze zebrać jak największą ilość informacji o stopniu zaawansowania regionalnego. W przypadku raka piersi jest to możliwe dzięki węzłowi wartowniczemu, który jest węzłem chłonnym znajdującym się, jako pierwszy na drodze spływu chłonki z ogniska nowotworowego.

Szerzej na temat roli węzłów chłonnych w diagnostyce i leczeniu nowotworów opowiada dr hab. Tadeusz Pieńkowski Kierownik Kliniki Nowotworów Piersi w Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post