Przedwczesny wytrysk cz. II

Choroby układu moczowo-płciowego, zaburzenia i potrzeby seksualne.
admin. med.

Przedwczesny wytrysk cz. II

Post autor: admin. med. » 12 sie 2016, o 17:41

Przedwczesny wytrysk nasienia ma bardzo różne przyczyny. Do częściej spotykanych należą zbyt rzadkie kontakty seksualne.

Często zgłaszają się do lekarzy mężczyźni stwierdzający sam fakt przedwczesnego wytrysku, ale zapominający o tym, że w ich przypadku nie ma mowy o żadnej patologii. Jeżeli bowiem dany mężczyzna ma np. próby współżycia raz na kwartał czy miesiąc, a jest obdarzony normalnym temperamentem i byłby w stanie odbywać kontakty kilka razy w tygodniu (czy nadzień), to długie przerwy we współżyciu w sposób naturalny wyzwalają szybki i gwałtowny przebieg reakcji seksualnych. Zdawałoby się, iż tak oczywisty mechanizm, mieszczący się w ramach fizjologii, jest na tyle wystarczający, aby uzyskane wyjaśnienie zredukowało lęk i rozwiązało problem. Okazuje się jednak, że tak nie jest, gdyż racjonalnie dany mężczyzna przyjmuje to wyjaśnienie, ale odrzuca je emocjonalnie: "Może tak to jest, ale ja nie mogę zawieść" lub też "Ja to rozumiem, ale nie rozumie tego partnerka". Dochodzi tu zatem do wyraźnej sprzeczności między prawidłowościami życia seksualnego a traktowaniem współżycia zadaniowo, prestiżowo lub w sposób podporządkowany ocenie przez partnerkę.

Zmiana osoby partnerki

U wielu mężczyzn w przypadku wytrysku przedwczesnego występuje tendencja do ratowania "twarzy", dlatego unikają kontaktów z tą partnerką i szukają innej, szczególnie takiej, z którą ewentualne niepowodzenie nie będzie dotkliwą porażką. Inni mężczyźni natomiast traktują współżycie seksualne jako kolejne zaliczanie kobiet, stale zatem zmieniają partnerki, a fakt zmiany obiektu erotycznego, wiążący się z większym podnieceniem, sprzyja występowaniu wytrysku przedwczesnego. Często seksuolog w wywiadzie ujawnia, że pacjent w ciągu kilku lat, kiedy borykał się z tym problemem, każdorazowo odbywał kontakt z inną partnerką, nieraz po dłuższej przerwie.

Wysoki poziom podniecenia seksualnego

W przypadku wystąpienia silnego podniecenia, które może mieć różne źródła (wpływ alkoholu, podniecający nastrój, prowokujące zachowanie atrakcyjnej partnerki, zgoda na zbliżenie ze strony długo adorowanej kobiety itp.), wytrysk nasienia może być bardzo szybki, a uczucie zawodu jest bardzo silne, zwłaszcza gdy wiele oczekiwano od tego kontaktu.

Zachowanie partnerki

W przypadku, gdy dany mężczyzna miał do czynienia raczej z biernymi partnerkami, aktywność aktualnej szybko może doprowadzić do przedwczesnego wytrysku. Czasem wystarczy, że kobieta zastosuje nową formę pieszczot, czy innowacje gry wstępnej czy erotycznej kokieterii.

Objaw nerwicy

Przedwczesny wytrysk nasienia należy do zespołu objawów w różnych zespołach nerwicowych. Wielu pacjentów wyizolowuje ten objaw z całości nerwicy i traktuje go jako coś innego. Seksuolog po przeprowadzeniu wywiadu orientuje się, że nie tyle potrzeba leczyć wytrysk przedwczesny, co nerwicę jako taką. Czasem też zdarza się, że wytrysk przedwczesny jest początkiem rozwoju nerwicy, gdyż towarzyszące mu przeżycia i lęk sprzyjają takiej ewolucji objawu w zespół nerwicowy.

Reakcja epizodyczna

Zdarza się dość często i dotyczy około 60% mężczyzn, iż sporadycznie pojawiają się jakieś problemy seksualne. Człowiek nie jest doskonałym mechanizmem o wiecznej sprawności, zdarzają się więc epizodyczne zaburzenia ze strony różnych narządów lub czynności również u zdrowych osób. Zatem epizodyczny wytrysk przedwczesny może się zdarzyć każdemu i przejście nad tym faktem do porządku dziennego jest najlepszym rozwiązaniem i najlepszym wyjściem z sytuacji. Jednak wielu mężczyzn nie jest w stanie pogodzić się z jakimkolwiek "nieposluszeństwem" swego organizmu i reagują napięciem, lękiem, poczuciem zagrożenia. Nic zatem dziwnego, że reakcja epizodyczna przeradza się w trwalsze zaburzenie.

Objaw zaburzeń organizmu

Tego typu problem występuje w przebiegu wielu chorób, w stanach zmęczenia, wyczerpania, rozdrażnienia, w trakcie zażywania leków pobudzających, narkotyków itp.

Reakcja zakodowana

Zdarza się, że seria tego typu problemów może ulec utrwaleniu i powtarzają się one niezależnie od sytuacji; jest to jakby "styl" reakcji seksualnych danego mężczyzny. Niejeden zresztą nie zdaje sobie z tego sprawy, gdyż partnerka tego nie ujawnia, lub też - mając orgazm w wyniku stymulacji zewnętrznej - nie odczuwa potrzeby dłuższego czasu trwania stosunku.

Mechanizmy podświadome

Tego typu mechanizmy są najtrudniejsze do odczytania, ponieważ różnorodne mechanizmy obronne stosowane przez danego mężczyznę tworzą "zasłonę dymną" wobec prawdziwych motywów, którymi mogą być np. potrzeba uniknięcia kontaktu z określoną partnerką, wyraz negacji atrakcyjności dane kobiety, uczuć wobec niej, lęk przed kobiecością, ukryte tendencje homoseksualne, brak "odpępnienia psychicznego" od matki itp. Wielu mężczyzn z kompleksami, np. małego członka, również ujawnia takie kłopoty. Występuje wówczas podświadomy mechanizm typu: "Ponieważ zakończyło się to tak szybko, to ty nie zorientujesz się, że mi czegoś brak".

Istnieje jeszcze wiele innych przyczyn, np. długotrwałe stosowanie stosunków przerywanych, andropauza, starzenie się.... ale też odrzucenie partnerki w wyniku nawiązania romansu.

W następnym odcinku streszczę pokrótce raz jeszcze najważniejsze przyczyny wytrysku przedwczesnego pod kątem leczenia farmakologicznego. W osobnym artykule podejmę próbę opisania najczęściej proponowanych metod treningu partnerskiego.

Autor: Hanna Caban

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości