Co stosować i jak leczyć lekką niedoczynność tarczycy

Choroby przysadki mózgowej, tarczycy, nadnerczy, jajników.
Amelia
Użytkownicy
Posty: 4
Rejestracja: 23 lis 2015, o 08:34

Co stosować i jak leczyć lekką niedoczynność tarczycy

Post autor: Amelia »

U mojej znajomej (niecałe 19 lat) wykryto lekką niedoczynność tarczycy. Lekarz nie skierował jej do endokrynologa bo są to niewielkie "odchyły" od normy. Jakie produkty powinna jeść i czego unikać aby naturalnie wspomóc prace tarczy? Jakie suplementy diety powinna/może przyjmować aby dodatkowo przyspieszyć (nie wiem czy to dobre określenie) prace tarczycy i swój metabolizm?
Przez ten czas trochę przytyła- lekarz powiedział że to przez tarczycę.
O i jeszcze jedno: czy niedoczynność tarczycy może powodować senność, "otępienie"?
mala
Użytkownicy
Posty: 10
Rejestracja: 23 lis 2015, o 08:38

Re: Co stosować i jak leczyć lekką niedoczynność tarczycy

Post autor: mala »

Jednym z wielu objawów(jak tu już wyżej napisano)jest właśnie:ciągłe zmęczenie i senność,zmienność nastrojów,nawaga,problemy z koncentracją i jeszcze kilka innych.Co do diety,przygotuję w późniejszym czasie co jest wskazane a co nie i napiszę(zajmie to trochę czasu,powiedzmy za 1-1,5 godz.))
Amelia
Użytkownicy
Posty: 4
Rejestracja: 23 lis 2015, o 08:34

Re: Co stosować i jak leczyć lekką niedoczynność tarczycy

Post autor: Amelia »

W porządku to nie jest tak bardzo pilne- spokojnie mogę poczekać na odp w sprawie odpowiedniego żywienia.

A czy zmiany nastroju (z depresyjnego w "agresywny") też mogą być związane z tarczycą?
dimedicus

Re: Co stosować i jak leczyć lekką niedoczynność tarczycy

Post autor: dimedicus »

czywiście.
Pierwsza podstawowa sprawa to podawanie jodu może się odbywać do ustnie(z pożywieniem),wziewne czy w lekach.Należy zaznaczyć,że dzienne zapotrzebowanie to ok..160 μg.Wiadomym jest,że najwięcej jodu mają ryby(w gr.30-100 μg)oraz wszelkich owocach morza.Również istotne jest białko a zapotrzebowanie dzienne przu chorobie tarczycy jest w gr.80-100 g(I tu jedna uwaga istotna,należy przy tej ilości białka dużo pić,minimum to 1,5 l dziennie)W tej sytuacji wskazane jest stosować wody mineralne z dużą ilością jodu)Posiłki spożywamy 5 x dn.(I proszę pamiętać małe ilości cukrów)warzywa i owoce.
Redukcja masy ciała oraz dieta oparta na węglowodanach
niskim indeksie glikemicznym(z pełnego ziarna,warzywa,otręby,makarony i już wymienione przez koleżankę wyżej chude mięso i nabiał chudy,jajka)(warzywa i owoce nie surowe)
Unikamy takich potraw jak:kalafiory,kapusty,rzepa czy soja.Potrawy takie utrudniają przyswajalność jodu.
Amelia
Użytkownicy
Posty: 4
Rejestracja: 23 lis 2015, o 08:34

Re: Co stosować i jak leczyć lekką niedoczynność tarczycy

Post autor: Amelia »

A jod jakiej konkretnej firmy wybrać, czy nie ma to znaczenia (chodzi mi żeby w miarę się przyswajał)?
Powinno się 1,5 l wody dziennie, czy można to zastąpić herbatkami ziołowymi, zieloną herbatą, hibiskusem itp?
Są poza ww jodem jakieś inne suplementy które mogą pomóc? Trzeba uważać na inne witaminy, minerały?
dimedicus

Re: Co stosować i jak leczyć lekką niedoczynność tarczycy

Post autor: dimedicus »

Najlepiej jak leczenie prowadzi endokrynolog.który zna pacjenta.
Z mojej strony zalecał bym do wyboru(acha,nie wspomniałem poprzednio o soli kopalnianej)
Dostępne bez Rp,do wyboru
:Topinulin Activ
Jeden raz dziennie 4 tabletki przed jedzeniem z mała ilością płynu.
KELP
Doustnie: 1 tabletka dziennie po posiłku
Plusssz Jod + Multivitamina w tabletkach musujących
Wskazane witaminy witaminy A, C, B1 oraz magnez, wapń.
Oczywiście wszystko z umiarem i dobrze stosować w uzg.z endo.
Wymienione napoje można stosować.
Amelia
Użytkownicy
Posty: 4
Rejestracja: 23 lis 2015, o 08:34

Re: Co stosować i jak leczyć lekką niedoczynność tarczycy

Post autor: Amelia »

Wiem że najlepiej jeśli prowadziłby ją lekarz endokrynolog, ale lekarz rodzinny da jej skierowanie (tak powiedział) dopiero jak za kilka miesięcy jeżeli wyniki badań będą podobne i mimo wszelkich starań nie schudnie/jeszcze przytyję. Teraz w kolejce do lekarzy endokrynologów (podobno) czekają poważniejsze przypadki niż młode kobiety przed 20-stką z małymi "odchyleniami".
Może jak zmieni dietę na typowo białkową i zacznie brać suplementy to wszystko wróci do normy.
mala
Użytkownicy
Posty: 10
Rejestracja: 23 lis 2015, o 08:38

Re: Co stosować i jak leczyć lekką niedoczynność tarczycy

Post autor: mala »

Czy koleżanka nie moze iść na wizytę do innego lekarza pierwszego kontaktu. Lepiej wczesniej interweniowac poki odchylenia sa male, niz pozniej gdy będa one juz duze, i bedzie ciezko ustalic dawke lekow ktore unormuja stan tarczycy.
Moze warto isc do lekarza endokrynologa prywatnie to sprawdzic?
Obecnie obserwuje sie duzy wzrost zachorowan na choroby tarczycy ktorych nie powinno sie ba nawet nie mozna bagatelizować. Proszę pamietać że niedoczynnosc ma bardzo duzy wplyw na mozliwosc zajscia w ciaze, donoszenie ciazy oraz prawidlowy rozwoj płodu. Prosze tego nie bagatelizować.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post