Zwyrodnienie plamki AMD związanej z wiekiem

Choroby, schorzenia i leczenie oczu.
admin. med.

Zwyrodnienie plamki AMD związanej z wiekiem

Post autor: admin. med. »

AMD - Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem jest degeneracyjną i postępującą chorobą oczu, prowadzącą do poważnej utraty wzroku u osób po 50 roku życia. Jest jej najczęstszą przyczyną! Powoduje zaburzenia lub utratę widzenia centralnego, co uniemożliwia wykonywanie pracy zawodowej oraz niezbędnych czynności w codziennym życiu.
Wskazana dieta

AMD ma złożony patomechanizm, na który znacząco wpływają wiek i palenie tytoniu. Inne czynniki ryzyka to nieprawidłowa dieta, płeć i występowanie rodzinne.
Wyróżniamy postać suchą i wysiękową AMD

W profilaktyce i leczeniu tej choroby bardzo ważna jest prawidłowa dieta, zapewniająca wystarczające spożycie karotenoidów (więcej niż 400g owoców i warzyw dziennie), oraz suplementacja diety krystaliczną luteiną (conajmniej 6mg dziennie).
Test Amslera

Nową, przełomową metodą w leczeniu wysiękowej postaci AMD jest podawanie inhibitorów angiogenezy, tj. leków których punkt uchwytu nie znajduje się w utworzonym już patologicznym naczyniu, ale skierowany jest na czynniki, które przyczyniają się do powstawania tych naczyń.

Skuteczność podawania do wnętrza gałki ocznej inhibitorów angiogenezy (patologicznego powstawania naczyń w chorobie AMD) jest potwiedzona klinicznie.

Obecnie zarejestrowano do leczenia okulistycznego dwa leki: Lucentis (fragment przeciwciała monoklonalnego przeciw - VEGF) oraz Macugen (aptamer VEGF).

Stosowanie inhibitorów anty - VEGF to nowa szansa na zatrzymanie schorzenia, a także jak pokazują badania kliniczne, na poprawę widzenia.

W Naszym Ośrodku oferujemy doszklistkowe podawanie preparatów inhibitorów anty VEGF w walce z AMD:

Lucentis
Macugen
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post