VULVODYNIA co to za choroba kobieca

Profilaktyką, choroby żeńskiego układu płciowego, zaburzenia miesiączkowania, antykoncepcja hormonalna, mechaniczna, naturalna, ciąża, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, porady intymne
admin. med.

VULVODYNIA co to za choroba kobieca

Post autor: admin. med. »

Co to jest vulvodynia

Międzynarodowe Towarzystwo Badań nad Chorobami Vulvo-vaginalnymi definiuje vulvodynię jako: „chroniczny ból czy dyskomfort, charakteryzujący się uczuciem palenia, kłucia, podrażnienia w genitaliach żeńskich, gdy nie występuje żadna infekcja ani choroba skóry vulvy lub pochwy mogąca powodować te objawy”. Najwięcej kobiet zaczyna chorować między 18. a 25. rokiem życia. Przypuszcza się, że w USA na vulvodynię cierpi nawet 13 mln kobiet. W Polsce choroba nie jest badana, a diagnozuje się ją bardzo rzadko.

ginekolog-położnikdr n.med. Jacek Tulimowski,

Świąd i suchość, niezależnie od tego, czy dotyczy skóry, czy śluzówki, zawsze są trudne do zniesienia. Lekarze nie dysponują „tabelą” specyficznych objawów dla tej dolegliwości. A to, o czym mówią pacjentki, często trudno obiektywnie ocenić. Poza tym podobne dolegliwości (w mniejszym nasileniu) występują przy innych schorzeniach ginekologicznych. Nie dysponujemy też metodami ułatwiającymi postawienie diagnozy. Podobnie jest z leczeniem. Z reguły robimy to na wyczucie, bo każdej pacjentce inne specyfiki przynoszą ulgę. Z doświadczenia wiem, że najlepsze rezultaty daje indywidualne dobieranie terapii farmakologicznej i psychoterapii. Warto wspomnieć o barierach psychologicznych pacjentek. Dość często nie mówią całej prawdy o swoich dolegliwościach, nie chcą też rozmawiać o współżyciu i problemach z tym związanych.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post