Zespół bezdechu śródsennego bezdech senny

Choroby obwodowego układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego, Depresje i nerwice.
admin. med.

Zespół bezdechu śródsennego bezdech senny

Post autor: admin. med. »

Wstęp:
Bezdech senny powoli staje się jednym z najbardziej obecnie lekceważonych schorzeń. W zdecydowanej większości osoby, które powinny naprawdę poważnie zacząć obawiać się o swoje zdrowie, lub nawet życie, kompletnie nie zdają sobie sprawy z powagi sytuacji. Sam pomyśl drogi czytelniku. Ile razy w towarzystwie znajomych lub rodziny śmiałeś się i żartowałeś jak to w nocy ktoś śmiesznie i głośno chrapał? No właśnie… Schorzenie, o którym mowa właściwie jest cichym zabójcą. Zazwyczaj nie zdajemy sobie prawy, że mamy jakieś, nierzadko poważne kłopoty zdrowotne. Ale po kolei…

Zawartość:

Co to właściwie jest ten bezdech senny? W medycynie bezdech określa się terminem Apneas i rozpoznaje się go, kiedy następuje zatrzymanie przepływu powietrza w organizmie przez 10 sekund lub dłużej. Jeżeli dodamy do tego, że taka sytuacja u osoby cierpiącej na bezdech senny może zdarzać się nawet kilkaset razy w ciągu nocy, otrzymamy całkiem precyzyjny obraz opisywanego schorzenia. Jednak jak to w medynie często bywa sprawa nie jest taka prosta. Rozróżnia się, bowiem kilka rodzajów bezdechu sennego, w zależności od mechanizmów ich powstawania. Są to:

Obturacyjny bezdech senny.
Centralny bezdech senny
Bezdech senny mieszany.

Obturacyjny bezdech senny powstaje w wyniku spadku ciśnienia górnych dróg oddechowych, co prowadzi do obniżenia napięcia mięśni podniebienia, w wyniku, czego stają się one wiotkie i podniebienie zapada się. W związku z tym oddychanie jest poważnie utrudnione. Taki stan rzeczy prowadzi do obniżenia zawartości tlenu we krwi, tętna, a także do głośnego chrapania. W momencie, kiedy powraca fizjologiczne napięcie mięśni podniebienia, saturacja i tętno uzyskują wartości prawidłowe, a chrapanie ustaje.

Z kolei centralny bezdech senny ma zupełnie inne podłoże. Uszkodzeniu ulega tutaj mechanizm oddechowy, który jest kontrolowany przez mózg. Bezdech centralny występuje znacznie rzadziej niż obturacyjny. Bezdech senny mieszany jak wskazuje nazwa, jest połączeniem bezdechu obturacyjnego i centralnego. Co ciekawe jest to najczęściej z występujących bezdechów.

Jeżeli podczas jednej godziny snu dochodzi do minimum 10 bezdechów trwających, co najmniej 10 sekund, taką osobę uznaje się za chorą na bezdech senny. W takim przypadku należy udać się do się do specjalistycznego ośrodka, gdzie po wykonaniu badań snu i stwierdzeniu typu bezdechu zaleca się odpowiednią terapię.

Metody leczenia bezdechu sennego są różne. Jeżeli zaawansowanie choroby na to pozwala, to pierwszą czynnością mającą na celu pozbycie się schorzenia powinno być obniżenie masy ciała, zmiana diety, definitywne zerwanie z nałogiem tytoniowym, a czasami także odstawienie przyjmowanych leków. Innym sposobem leczenia mogą być zabiegi laryngologiczne polegające na usunięciu migdałków wraz z nadmiarem tkanki na podniebieniu. Ostatecznością są interwencje chirurgiczne, jednak żeby to nastąpiło, muszą wystąpić wyraźne wskazania. Wszystkie wymienione metody brzmią dosyć groźnie, jednak ciągle stanowią tylko niewielki odsetek w leczeniu bezdechów sennych. Zdecydowane najbardziej powszechnym sposobem leczenia jest stosowanie u chorych aparatów CPAP.

Czym jest CPAP? Najprościej mówią jest to maszyna, która podczas snu, wtłacza w płuca śpiącej osoby powietrze pod ciśnieniem. Dzięki temu górne drogi oddechowe nie zamykają się. Jest to dosyć niedoskonały sposób leczenia, ponieważ nie leczy przyczyny, lecz skutek choroby. Podstawą do zastosowania leczenia za pomocą aparatu CPAP są szczegółowe badania polisomnograficzne, które określają typ bezdechu, a także dają wszelkie dane na temat choroby.

Użytkowanie aparatu nie jest skomplikowane, jednak dla niektórych osób może okazać się dosyć kłopotliwe, zwłaszcza w początkowym etapie jego użytkowania. Obsługa aparatu jest prosta, jednak konieczność stosowania, przez całą noc maski zakładanej na nos i usta, która tłoczy powietrze – paradoksalnie – wielu osobom spędza sen z powiek. Oczywiście po pewnym czasie osoba leczona przyzwyczaja się i nie ma większych problemów z terapią a zdecydowana lepsza, „jakość” snu rekompensuje drobne niewygody związane z maską na twarzy.

Dobrą wiadomością dla wszystkich cierpiących na bezdech senny jest to, że aparaty CPAP są dofinansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Maksymalnie dofinansowanie może wynosić 1470 zł, co przy obecnych cenach tych urządzeń stanowi znacznie ponad połowę całkowitych kosztów związanych z zakupem. Takie dofinansowanie przysługuje pacjentowi raz na 5 lat.

Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że coś nam dolega. Ciągle jesteśmy niewyspani, przemęczeni a partner narzeka na nasze ciągłe, głośne chrapanie. Być może to nic poważnego, ale warto zastanowić się czy bezdechy senne nie dotyczą również Ciebie drogi czytelniku. Przy odrobinie zaangażowania i chęci można poważnie odmienić, jakość swojego życia.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post