Niezłośliwe choroby piersi - epidemiologia, diagnostyka i leczenie

Choroby nowotworowe, ich rozpoznawanie oraz leczenie.
admin. med.

Niezłośliwe choroby piersi - epidemiologia, diagnostyka i leczenie

Post autor: admin. med. »

Opublikowano w Medycyna Praktyczna Ginekologia i Położnictwo 2012/01,
Medycyna Praktyczna Onkologia 2012/01

prof. dr hab. med. Jerzy Mituś,
dr med. Wojciech M. Wysocki
Klinika Chirurgii Onkologicznej Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie, Oddział w Krakowie

W celu uzupełnienia praktycznych informacji zamieszczonych w artykule Rungruang i Kelleya warto przypomnieć ogólne zasady diagnostyki zmian w piersiach.
1) W diagnostyce chorób piersi należy przede wszystkim przestrzegać zasady potrójnego rozpoznania", zgodnie z którą wyniki badania fizykalnego, obrazowego i mikroskopowego powinny być spójne i wskazywać na jedno rozpoznanie. W przypadku rozbieżności należy dążyć do weryfikacji histologicznej zmiany wyciętej w całości, a najlepiej jej fragmentu pobranego metodą biopsji gruboigłowej. Obecnie biopsja cienkoigłowa nie znajduje raczej zastosowania w diagnostyce guzów piersi.
2) Trzeba pamiętać, że gruczolakowłókniaki, choć należą do nowotworów niezłośliwych, mogą czasem ulegać progresji do guza liściastego (niekiedy w agresywnej, złośliwej postaci). Dlatego z zasady wszystkim chorym, u których stwierdzono zweryfikowany na podstawie analizy bioptatu, ale wyczuwalny (nawet jeśli niewielki) gruczolakowłókniak, należy zaproponować jego wycięcie zamiast obserwacji. W szczególności dotyczy to młodych kobiet planujących ciążę, bowiem zmiany hormonalne zachodzące w czasie ciąży mogą sprzyjać szybkiemu wzrostowi gruczolakowłókniaków, a diagnostyka mikroskopowa i obrazowa guzów zlokalizowanych w piersiach w okresie przygotowywania do laktacji jest znacznie trudniejsza.
3) Guz liściasty może wykazywać cechy typowe dla nowotworów złośliwych, stając się źródłem przerzutów do narządów odległych (głównie do płuc; przerzuty do pachowych węzłów chłonnych występują zaledwie u kilku procent chorych). Co charakterystyczne, w diagnostyce guza liściastego przydatność przezskórnych biopsji jest ograniczona, bowiem w zależności od miejsca pobrania materiału uzyskuje się diametralnie różne wyniki (np. od obrazu niezłośliwych komórek nabłonkowych przez obraz gruczolakowłókniaka aż do obrazu sugerującego raka naciekającego i/lub mięsaka). Leczenie powinno polegać na wycięciu guza z marginesem zdrowych tkanek wynoszącym 1-2 cm. "Wyłuszczenie" takiej zmiany bez marginesu zdrowych tkanek jest błędem.
4) Nie powinno się przedłużać diagnostyki zmian w piersiach - jeśli przeprowadzone badania nie przybliżają do ustalenia rozpoznania, nie należy się wahać ze skierowaniem chorej do chirurga onkologa. Pewna weryfikacja histologiczna, przezskórna, ale także operacyjna, jest możliwa i stosunkowo prosta do przeprowadzenia nawet w przypadku niewyczuwalnych zmian, jeśli dokona się ich oznakowania pod kontrolą badania obrazowego za pomocą igły lokalizacyjnej lub radiokoloidu (ROLL).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post