Wczesne czy późne wprowadzanie potencjalnie alergizujących p

Choroby dziecięce, opieka nad dzieckiem oraz rozwój.
admin. med.

Wczesne czy późne wprowadzanie potencjalnie alergizujących p

Post autor: admin. med. »

Wczesne czy późne wprowadzanie potencjalnie alergizujących pokarmów do diety niemowląt karmionych piersią – badanie EAT
Opracowała mgr Małgorzata Ściubisz
Konsultowała prof. dr hab. n. med. Hanna Szajewska

Skróty: analiza ITT* – analiza w grupach wyodrębnionych zgodnie z zaplanowanym leczeniem, analiza per protocol* – analiza w grupach wyodrębnionych zgodnie z protokołem badania, CI* – przedział ufności, NNT* – number needed to treat, RCT* – badanie z randomizacją, SPT – punktowe testy skórne, RRR* – względne zmniejszenie ryzyka

* Kryteria wyboru badań, opis procesu kwalifikacji oraz słownik podstawowych pojęć używanych w opisie badań klinicznych znajdują się na stronie internetowej Medycyny Praktycznej w zakładce Artykuły ( mp.pl).

Metodyka: RCT, analiza ITT oraz analiza per protocol
Populacja: 1303 niemowlęta w wieku 3 miesięcy (mediana wieku 3,4 mies.) karmione wyłącznie piersią
Interwencja: wprowadzenie potencjalnie alergizujących pokarmów do diety w 3. miesiącu życia – grupa wczesnej ekspozycji (652 dzieci);
Kontrola: wprowadzenie potencjalnie alergizujących pokarmów do diety w 6. miesiącu życia – grupa standardowej ekspozycji (651 dzieci).
Przed interwencją u dzieci z grupy wczesnej ekspozycji wykonano SPT. Dzieci, u których wystąpił jakikolwiek bąbel, poddano doustnej próbie prowokacji, podając im 2 g białka pochodzącego z danego pokarmu. Niemowlęta z ujemnym wynikiem SPT oraz te, u których wystąpił bąbel, ale wynik próby prowokacji był ujemny, przyjmowały od ukończenia 3. miesiąca życia po 2 g danego alergenu 2 razy w tygodniu. Niemowlętom z dodatnim wynikiem próby prowokacji nie podawano pokarmu alergizującego. U dzieci z grupy standardowej ekspozycji nie wykonywano SPT, ponieważ wyniki mogły wpłynąć na czas wprowadzenia do diety pokarmów potencjalnie alergizujących.
Wyniki: Niemowlęta przydzielono losowo do jednej z dwóch grup, w których w różnym czasie wprowadzano do diety 6 pokarmów o dużym potencjale alergizującym (mleko krowie [w postaci jogurtu] jako pierwsze, orzeszki ziemne, gotowane jajo kurze, sezam, białe mięso ryb – w dowolnej kolejności oraz pszenica jako ostatnia). Produkty te podawano do ukończenia 36. miesiąca życia.

Analiza ITT
W grupie wczesnej ekspozycji, w porównaniu z grupą standardowej ekspozycji, w okresie 1.–3. roku życia odnotowano (p. tab.):

podobną częstość nietolerancji jednego lub więcej pokarmów potencjalnie alergizujących;
podobną częstość nietolerancji w zależności od rodzaju pokarmu.

Analiza per protocol
W grupie wczesnej ekspozycji, w porównaniu z grupą standardowej ekspozycji, w okresie 1.–3. roku życia odnotowano (p. tab.):

mniejszą częstość nietolerancji jednego lub więcej wybranych pokarmów alergizujących;
mniejszą częstość nietolerancji orzeszków ziemnych i jaj kurzych;
podobną częstość nietolerancji pozostałych pokarmów, tj. mleka krowiego, sezamu, ryb, pszenicy.
cd....mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post