Problem z zajściem w ciążę.Czego unikać?Profilaktyka

Profilaktyką, choroby żeńskiego układu płciowego, zaburzenia miesiączkowania, antykoncepcja hormonalna, mechaniczna, naturalna, ciąża, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, porady intymne
admin. med.

Problem z zajściem w ciążę.Czego unikać?Profilaktyka

Post autor: admin. med. »

Obcisłe jeansy, czekolada, całonocne imprezy – co jeszcze może zmniejszyć Twoje szanse na posiadanie potomstwa?
Nawet jeśli teraz nie myślisz o dziecku, za kilka lat macierzyństwo może stać się jednym z Twoich największych marzeń. Warto więc, abyś już dziś dokładnie przyjrzała się swojemu stylowi życia. Twoje codzienne nawyki mogą mieć bowiem niebagatelny wpływ na to, czy w przyszłości będziesz mogła mieć dzieci.
Trudności z zajściem w ciążę nie biorą się przecież znikąd. Oprócz poważnych problemów zdrowotnych oraz wrodzonych wad narządów rodnych, mogą wywołać je z pozoru błahe czynniki, rzeczy, których kompletnie byśmy o to nie podejrzewały...
Oto najwięksi wrogowie naszej płodności!
Kawa, herbata i... czekolada
Z badań amerykańskich naukowców wynika jednoznacznie – wszystkie produkty zawierające kofeinę mają bardzo niekorzystny wpływ na płodność kobiety. Badacze odkryli bowiem, że substancja ta blokuje transport komórek jajowych w jajowodzie i w ten sposób prowadzi do „zatrzymania” płodności (zapłodnione jajeczka nie docierają do macicy w odpowiednim czasie). Warto tutaj wspomnieć, że kofeinę zawierają nie tylko wymienione wyżej produkty takie, jak kawa, herbata i czekolada, odnaleźć ją można także w napojach energetyzujących, coli oraz wielu suplementach diety.
Obcisłe rurki i koronkowe stringi
Jeszcze do niedawna wydawało się, że noszenia wąskich spodni oraz ubrań z tworzyw sztucznych powinni unikać przede wszystkim panowie. Takie praktyki prowadzą bowiem do przegrzewania się jąder i tym samym obniżenia płodności. Warto jednak pamiętać, że syntetyczna bielizna oraz obcisłe rurki nie służą również kobietom. Przylegające mocno do skóry ubrania, tworzą idealne środowisko dla rozwoju groźnych bakterii i wirusów. Niebezpieczne zarazki wnikają do wnętrza pochwy, powodując niebezpieczne infekcje. Co najgorsze, często choroba może przebiegać prawie bezobjawowo, a o jej istnieniu dowiemy się dopiero wtedy, gdy nasze starania o dziecko okazują się bezskuteczne.
Całonocne imprezy
Chodzi tutaj przede wszystkim o libacje mocno zakrapiane alkoholem. Istnieją badania potwierdzające negatywny wpływ wysokoprocentowych trunków na płodność kobiety. Panie regularnie pijące jednego drinka dziennie mają większe trudności z zajściem w ciążę niż ich koleżanki sięgające po trunki tylko okazjonalnie. Lekarze zalecają, aby ograniczyć alkohol już na pół roku przed planowaną ciążą, a nawet na rok wcześniej zrezygnować z szalonych imprez do rana.
Intensywny trening
Nic tak bardzo nie służy naszemu zdrowiu, jak aktywność fizyczna. Okazuje się jednak, że zbyt intensywna gimnastyka czy bieganie mogą doprowadzić do niepłodności. Oczywiście wiele zależy tutaj od stanu naszego zdrowia czy stosowanej diety. Nie zmienia to jednak faktu, że forsowny trening powoduje pewne zaburzenia w funkcjonowaniu gospodarki hormonalnej. Często dochodzi wtedy na przykład do zatrzymania jajeczkowania. Szanse na poczęcie można w takim przypadku zwiększyć wyłącznie poprzez ograniczenie nadmiernego wysiłku.
Zepsute zęby
Na obniżenie płodności duży wpływ mają także stany zapalne dziąseł oraz zębów. Aby udowodnić tę tezę, australijscy naukowcy przebadali tysiące kobiet. Okazało się, że panie cierpiące na próchnicę zachodziły w ciążę średnio o 2 miesiące później niż kobiety, których zęby były zdrowe. Skąd ta dziwna prawidłowość? Każda infekcja osłabia nasz organizm. Próchnica może również doprowadzić do nieprawidłowego rozwoju płodu. Nasz organizm samoistnie broni się więc przed wszelkimi komplikacjami, dając nam równocześnie sygnał, że to nie najlepszy moment na prokreację.
Tytoniowy nałóg
Specjaliści przestrzegają – substancje smoliste zawarte w dymie tytoniowym mogą pogarszać jakość komórek jajowych, a nawet poważnie uszkadzać jajowody. Dodatkowo, nikotyna spowalnia produkcję estrogenów, co czasami powoduje niedotlenienie i uszkodzenie jajników. Niedobór tego hormonu zaburza również proces przygotowania wyściółki macicy do ciąży. W rezultacie, palaczki częściej borykają się z problemem bezpłodności i średnio o 20-30% dłużej starają się o dzidziusia.
Nadmierny stres
Długotrwałe napięcie bardzo mocno odbija się na naszym organizmie. Stres powoduje przede wszystkim zawirowania hormonalne. Pod wpływem negatywnych emocji zwiększa się wydzielanie prolaktyny. Może ona zaburzać jajeczkowanie, powodując cykle bezowulacyjne. Często także obniża poziom progesteronu - hormonu niezbędnego do zagnieżdżenia zarodka i jego rozwoju. Gdy jesteśmy zdenerwowane nasze ciało produkuje również bardzo mało estrogenów. Ich niedobór w połączeniu ze złą praca przysadki mózgowej może skutkować niepełnowartościową owulacją.
Radykalne odchudzanie
Cierpisz na niedowagę, a nawet skrajne wychudzenie (BMI poniżej 15)? Oznacza to, że twój organizm w każdej chwili może zaprzestać produkcji hormonów stymulujących jajeczkowanie. Pamiętaj również, że długotrwałe stosowanie zbyt radykalnej diety oraz nagły spadek wagi doprowadzą do zaburzeń miesiączkowania, a w konsekwencji nawet do zaniku okresu. Matka Natura była bardzo mądra hamując menstruację u bardzo chudych kobiet, ponieważ ich wątła budowa ciała nie pozwoliłaby im na utrzymanie potencjalnej ciąży.
Problemy z nadwagą
Równie niebezpieczna jak niedowaga może okazać się otyłość, która – w skrajnych przypadkach – prowadzi do poważnych zmian w otoczce komórki jajowej, a w konsekwencji do zaburzeń jej rozwoju. Dodatkowo, nadmiar komórek tłuszczowych stymuluje wzmożoną produkcję estrogenu, którego nadwyżka może zaburzać cykl menstruacyjny i zatrzymać owulację.
Uważaj na pigułki antykoncepcyjne!
Wprawdzie wielu specjalistów uważa, że hormonalne metody planowania rodziny nie mają wpływu na płodność kobiety, ale nie istnieją badania w 100% potwierdzające tę teorię. Szczególnie przy wieloletnim stosowaniu pigułki antykoncepcyjne mogą być przyczyną obniżonej zdolności do zajścia w ciążę, dlatego w konsultacji z ginekologiem staraj się robić regularne, dwumiesięczne przerwy w ich zażywaniu
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post