Antykoncepcja ultradźwiękowa

Choroby układu moczowo-płciowego, zaburzenia i potrzeby seksualne.
admin. med.

Antykoncepcja ultradźwiękowa

Post autor: admin. med. »

Antykoncepcja ultradźwiękowa ; rewolucja w męskiej antykoncepcji
Nowoczesne metody antykoncepcji dla mężczyzn opracowane w ciągu ostatniej dekady okazały się wygodne i skuteczne – hormonalna terapia z wykorzystaniem podskórnych implantów testosteronowych i dodatkowych zastrzyków z progesteronu, wykazała się 100% skutecznością podczas badań w Australii. Ankiety wskazują, że blisko 25% mężczyzn zaakceptowałoby taką metodę antykoncepcji jako rutynową.

Naukowcy wciąż jednak szukają dalszych rozwiązań. Terapia ultradźwiękami, z punktu widzenia praktycznego jest najbardziej obiecującym kierunkiem jaki został obrany w zakresie poszukiwania nowych metod antykoncepcji dla mężczyzn. Niezwykle łatwe wykonanie, relatywna wygoda stosowania, wysoka skuteczność i długotrwały efekt – wydaje się, że metoda ta nie ma wad.


Najnowsze badania naukowców Uniwersytetu North Carolina nad ultradźwiękami jako metodą antykoncepcyjną, przyniosły obiecujące wyniki. Okazuje się, że dwie piętnastominutowe sesje ultradźwiękowe w odstępie dwóch dni mogą zahamować spermatogenezę w jądrach nawet na sześć miesięcy. Ta nowo odkryta metoda antykoncepcji jest skuteczna, zupełnie bezbolesna i stanowczo bezpieczniejsza niż terapia hormonalna niosąca ze sobą ryzyko wystąpienia licznych skutków ubocznych. Potencjał ultradźwięków w dziedzinie antykoncepcji został po raz pierwszy zauważony już 40 lat temu – do tej pory jednak nikt nie odważył się wykorzystać ich właściwości w sposób komercyjny.

Badania w latach 70 ubiegłego wieku polegały na stosowaniu wysokich dawek ultradźwięków bezpośrednio na jądra. Zarówno typ jak i natężenie fal dźwiękowych nie różniły się zasadniczo od tych stosowanych w fizykoterapii przy leczeniu urazów kończyn. Moszna zanurzana była w pojemniku z wodą, do którego podłączony był element wytwarzający ultradźwięki, który nagrzewało wodę. Wiadomym było już, że temperatura powyżej 34,4°C znacznie obniża produkcję plemników, jednak równocześnie w trakcie eksperymentów powstała hipoteza o działaniu antykoncepcyjnym samych ultradźwięków. Wysnuto teorię, iż ultradźwięki indukują wymianę jonów pomiędzy płynem w kanalikach nasiennych oraz siecią jądra prowadząc do powstania warunków niekorzystnych do produkcji plemników. Jedynym naukowcem do tej pory zainteresowanym ultradźwiękami jako metodą antykoncepcyjną był dr Fahim, który prowadził badania na szczurach, kotach, psach i małpach, używając różnych dawek ultradźwięków w zależności od gatunku. We wszystkich przypadkach uzyskał u obiektów badań odwracalną niepłodność po 15 minutowej ultradźwiękowej sesji na 6 miesięcy (do 10 miesięcy, jeśli powtórzono dawkę po 48 godzinach). Wyższe dawki i dłuższa ekspozycja prowadziła do permanentnej sterylizacji u zwierząt.

Współczesne urządzenia o częstotliwości 3MHz, stosowane w fizykoterapii, według naukowców z powodzeniem mogą być używane w celu wyidukowania czasowej odwracalnej niepłodności mężczyzn (definiowanej jako zawartość plemników poniżej 15 milionów w 1 ml ejakulatu). Ultradźwięki o wysokiej frekwencji przepuszczane przez jądra, wywołują uszczuplenie pokładów gematocytów. Dodatkowo w trakcie eksperymentu wykorzystano sól fizjologiczną ogrzewającą jądra do temperatury 37 stopni Celsjusza, co pozwoliło na uzyskanie efektu zmniejszenia liczby plemników odkładanych w ogonie najądrza (głównym magazynie nasienia) do zaledwie 3 milionów, przy nietkniętych komórkach Leydinga i poziomie testosteronu we krwi. Dalsze badania są niezbędne w celu ewaluacji dalekosiężnych skutków terapii i ewentualnej możliwości wielokrotnego zastosowania.

Ultradźwięki jako metoda antykoncepcji, testowane były dotychczas na szczurach, psach i małpach. Jeśli badania będą z dotychczasowym zaangażowaniem wspierane przez organizacje takie jak Parsemus Foundation, czy Bill and Melinda Gates Foundation, być może już wkrótce antykoncepcja hormonalna zastąpiona będzie bezbolesną i wolną od skutków ubocznych antykoncepcją ultradźwiękową.
Autor: Maria Bilińska
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post