Leki przeciwbólowe

Leki, wskazania, działanie, skutki uboczne, interakcje leków.Leki zalecane do leczenia.Środki spożywcze bezglutenowe
admin. med.

Leki przeciwbólowe

Post autor: admin. med. »

Łagodnie działające leki przeciwbólowe mogą spowodować zmniejszenie zapalenia i bólu, gdy są właściwie przyjmowane. Nie powstrzymają one zużycia kości, jednak pomogą w opanowaniu bólu.
Aspiryna (kwas acetylosalicylowy)
Aspiryna jest dostępna bez recepty i może pomóc w zmniejszeniu niezbyt nasilonego bólu kręgosłupa. Jej głównym potencjalnym działaniem niepożądanym są problemy żołądkowe, zwłaszcza wrzody z krwawieniem lub bez. Aspiryny nie powinny przyjmować kobiety w ciąży. W tym okresie nie należy stosować jakichkolwiek leków bez wcześniejszego zasięgnięcia porady położnika.
Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ)
Niesteroidowe leki przeciwzapalne są dostępne bez recepty. Należą do nich: ibuprofen, acetaminofen i naproksen. Są bardzo skuteczne w łagodzeniu bólu związanego naciągnięciem i zapaleniem mięśni. Blokują reakcje zapalne w stawach. Jednak NLPZ mogą wywierać niekorzystne działanie na nerki, zwłaszcza u osób starszych. Nadmierne stosowanie NLPZ może prowadzić do problemów z nerkami i wątrobą. Nie należy ich przyjmować w trakcie ciąży.
Nienarkotyczne leki przeciwbólowe wydawane na receptę
Nienarkotyczne leki przeciwbólowe leczą ból w miejscu wystąpienia urazu. Są stosowane w leczeniu przewlekłych bólów o nasileniu od łagodnego do umiarkowanego. Nienarkotyczne leki przeciwbólowe wydawane wyłącznie na recepty lekarskie obejmują takie NLPZ, jak karprofen, fenoprofen, ketoprofen i sulindak. W celu zmniejszenia prawdopodobieństwa wystąpienia działań niepożądanych po ich stosowaniu nie należy kłaść się w ciągu 15 – 30 minut po przyjęciu leku, a podczas przebywania na dworze należy unikać bezpośredniego światła słonecznego, nosić ubrania ochronne i stosować kremy z filtrami przeciwsłonecznymi. Należy unikać stosowania tych leków w trakcie ciąży lub w przypadku nawracających wrzodów trawiennych lub problemów z wątrobą.
Narkotyczne leki przeciwbólowe
W przypadku bardzo silnego bólu lekarz może zalecić stosowanie narkotycznego leku przeciwbólowego, np. kodeiny lub morfiny. Preparaty z tej grupy łagodzą ból poprzez zahamowanie ośrodkowego układu nerwowego. Siła i długość zmniejszenia bólu różnią się w przypadku każdej z substancji leczniczych. Narkotyczne leki przeciwbólowe mogą powodować takie działania niepożądane, jak nudności, wymioty, zaparcia i nadmierne uspokojenie lub senność. Te działania niepożądane są przewidywalne i można im zapobiec poprzez podjęcie następujących działań:

nie należy przyjmować leków nasennych lub przeciwdepresyjnych w trakcie stosowania narkotycznego leku przeciwbólowego
unikać picia alkoholu
zwiększyć spożycie płynów
stosować dietę bogatą w błonnik
stosować lek przeczyszczający zawierający błonnik lub zmiękczający kał w leczeniu zaparć


Należy pamiętać o tym, że leki narkotyczne mogą wykazywać działanie uzależniające w przypadku ich nieprawidłowego stosowania.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post