Otyłość - palenie papierosów – a wystapienie zawału serca

Schorzenia i wady układ krążenia, układu sercowo-naczyniowego, nadciśnienie tętnicze, choroby tętnic i żył
admin. med.

Otyłość - palenie papierosów – a wystapienie zawału serca

Post autor: admin. med. »

Otyłość czy palenie papierosów – co w większym stopniu odpowiada za wzrost ryzyka wystąpienia zawału serca?.
Dror Dicker i wsp. zaprojektowali badanie mające na celu określić, który z głównych czynników ryzyka zawału serca – otyłość czy palenie papierosów – w większym stopniu kształtują powyższe ryzyko. Wyniki badania opublikowano na łamach czasopisma European Journal of Internal Medicine.
Retrospektywnym badaniem kohortowym objęto grupę 738 380 osób, w wieku 40 – 74 lat. Zgodnie z przyjętymi powszechnie standardami otyłość definiowano jako wartość współczynnika BMI wynoszącą >30 kg/m2.
Zawał serca wystąpił w czasie obserwacji u 0.18% osób, które nie paliły papierosów i nie były otyłe; u 0.25% osób, które były otyłe i nie paliły papierosów; u 0.40% osób, które nie były otyłe i paliły w przeszłości; u 0.50% osób, które były otyłe i paliły w przeszłości; u 0.53% osób, które nie były otyłe i paliły obecnie oraz u 0.66% otyłych, aktualnie palących papierosy osób.
Wśród osób, które nie były otyłe wykazano znamienny wzrost ryzyka wystąpienia zawału serca w przypadku palenia papierosów w przeszłości lub aktualnie, w porównaniu osobami które nigdy nie paliły papierosów (odpowiednio OR, 1.45; 95% CI, 1.23–1.70 oraz OR, 2.35; 95% CI, 2.10–2.63).
Wśród osób, które nigdy nie paliły papierosów, współistniejąca otyłość wiązała się ze wzrostem ryzyka wystąpienia zawału serca, natomiast wzrostu tego ryzyka nie obserwowano w przypadku stwierdzenia otyłości u osób, które w przeszłości lub aktualnie paliły papierosy.
Reasumując, palenie papierosów w przeszłości oraz aktualne palenie papierosów w większym stopniu odpowiadają za wzrost ryzyka wystąpienia zawału serca aniżeli otyłość.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post