Choroba - zez

Choroby, schorzenia i leczenie oczu.
admin. med.

Choroba - zez

Post autor: admin. med. »

W prawidłowych warunkach gałki oczne poruszają się zgodnie w różnych kierunkach dzięki działaniu mięśni poruszających każde oko. Porażenie lub niedowład jednego mięśnia lub więcej powoduje przewagę mięśni nieporażonych i ustawienie oka w zezie o różnym kierunku odchylenia.
Porażenie mięśni oczu są następstwem chorób ośrodkowego układu nerwowego, zakażeń, urazów i muszą być leczone przez okulistę wspólnie z lekarzami innych specjalności. Ustępuje czasem po leczeniu zachowawczym, czasem jednak konieczna jest operacja przywracająca prawidłową czynność oka.
Zez występujący u dzieci
Zez może występować już w pierwszym roku życia. Przyczyna jest wada refrakcji, zwłaszcza nadwzroczność lub niezborność. Powstaje wtedy zwykle zez zbieżny, spowodowany nadmierną akomodacją oka z wadą refrakcji. W przypadku krótkowzroczności rozwija się zez rozbieżny. Niekiedy oczy zezują naprzemiennie.
Szybkie rozpoczęcie leczenia ma podstawowe znaczenie dla zachowania wzroku oka zezującego i dlatego nie należy lekceważyć nawet wczesnych objawów zeza.
Leczenie polega na dobraniu odpowiednich okularów poprawiających wadę wzroku oraz na stosowaniu ćwiczeń zapobiegających utrwalaniu się zeza.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post