Szumy uszne

Leczeniem chorób ucha, nosa, krtani, gardła, narządów głowy i szyi.
admin. med.

Szumy uszne

Post autor: admin. med. »

Szumy uszne towarzyszą różnym procesom chorobowym w toczącym się w obrębie narządu słuchu, a niekiedy również poza nim.
Niekiedy szum jest pierwszym objawem takich chorób jak:
- otoskleroza.
- choroba M&eacuteniere'a,
- toksyczne uszkodzenie ucha wewnętrznego
- guz nerwu słuchowego
- nagła głuchota
- przewlekłe zapalenie ucha środkowego
Często towarzyszą one głuchocie związanej z wiekiem, niedotlenieniu mózgu na tle miażdżycy tętnic i zmian zwyrodnieniowych w kręgosłupie szyjnym.
Szum fizjologiczny słyszy każdy człowiek w całkowitej ciszy. Taki szum jest zjawiskiem normalnym. Częstość występowania szumów usznych rośnie z wiekiem, a szumy przemijające mają z czasem tendencję przechodzenia w szumy o charakterze stałym. Wśród osób w wieku 55-64 lat na stałe szumy uszne cierpi co dziesiąty Polak, a w wieku 75 lat i więcej - już co piąty.
Pacjenci opisują je jako szum, dzwonienie, buczenie, gwizd, syczenie, pisk, świst, szum wiatru, muszli, tykanie, wycie, ćwierkanie, bulgotanie, tętnienie, syk uciekającej pary, szelest gniecionego papieru i wiele innych dźwięków. Słyszą je w jednym uchu, w obu lub wewnątrz głowy. Okresowo lub ciągle. Mogą one mieć stały lub zmienny poziom, może zmieniać się ich charakter, natężenie i wysokość. Niektóre osoby nie zwracają na nie w ogóle uwagi, innym przeszkadzają w zasypianiu, wypoczynku, zakłócają koncentrację nad książką, gdy wokół panuje cisza.
Szumy patologiczne leczy się po wykryciu przyczyny, dążąc do jej usunięcia. Jeśli okaże się to niemożliwe to zaleca się podawanie środków uspokajających, a w krańcowych sytuacjach możliwe jest leczenie chirurgiczne.
Domowe sposoby leczenia:
* Unikaj kofeiny, nikotyny i kwasu acetylosalicylowego (jest np. w aspirynie) mogą one nasilać szumy.
* Złagodzić przykre objawy może szum o niskim natężeniu - np. z radia.
* Ważnym pierwiastkiem, którego brak może powodować szumy jest cynk. Nawet nieznaczny jego niedobór może pogarszać słuch, szczególnie u osób w wieku podeszłym. Zażywaj cynk z domieszką miedzi.
* Spróbuj preparatów naturalnych, które wpływają pozytywnie na czynność ucha wewnętrznego: miłorzębu japońskiego i koncentratu czosnku. Uwaga! Kuracja pomaga po kilku miesiącach.
* Stosuj je wraz z witaminą B6 i B12. Łykaj je wraz z kwasem foliowym.
* Prawidłową czynność nerwów i dobry słuch pomaga utrzymać magnez, jego niedobór upośledza krążenie mózgowe.
* Dobre efekty daje czasem akupunktura, hipnoza i akupresura.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post