Wpływ nadciśnienia tętniczego na serce

Schorzenia i wady układ krążenia, układu sercowo-naczyniowego, nadciśnienie tętnicze, choroby tętnic i żył
admin. med.

Wpływ nadciśnienia tętniczego na serce

Post autor: admin. med. »

Nadciśnienie tętnicze stwierdza się u ponad 30% dorosłych Polaków. Wielu nadciśnieniowców nie wie o swojej chorobie lub leczy ją w sposób niewystarczający, pomimo tego, że dzięki właściwemu leczeniu można uniknąć groźnych powikłań!

Nadciśnienie nie leczone przez lata doprowadza do uszkodzenia serca i naczyń krwionośnych, udaru mózgu i niewydolności serca. U chorych z nadciśnieniem większe jest też ryzyko wystąpienia zawału mięśnia sercowego i niewydolności nerek. Ciśnienie tętnicze mierzy się za pomocą aparatu rtęciowego, sprężynowego lub elektronicznego. Pomiaru dokonuje się w cichym pomieszczeniu po 5 minutach spoczynku w pozycji siedzącej. Mankiet aparatu powinien być założony 2 centymetry powyżej zgięcia łokciowego. Jeżeli ramię ma obwód większy niż 32 cm (częste u nadciśnieniowców z nadwagą i otyłością), należy zastosować szeroki mankiet by nie zawyżał wyników pomiaru. Wynik pomiaru ciśnienia przedstawia się w milimetrach słupa rtęci (mmHg) przy pomocy dwóch liczb, na przykład 140/90 mmHg.

Skąd biorą się dwie wartości ciśnienia tętniczego?

Pierwsza (górna) wartość, nazywana ciśnieniem tętniczym skurczowym, powstaje w momencie w którym mięsień sercowy kurczy się, aby wpompować krew do naczyń krwionośnych, a dolna nazywana ciśnieniem tętniczym rozkurczowym jest notowana, gdy serce się rozkurcza. Wobec tego, w trakcie każdego uderzenia serca, ciśnienie w naczyniach waha się pomiędzy górną i dolną wartością. W spoczynku ciśnienie tętnicze skurczowe u dorosłego kształtuje się na poziomie poniżej 140 mmHg, ciśnienie rozkurczowe natomiast poniżej 90 mm Hg. Jeżeli ciśnienie skurczowe wynosi 140 mmHg lub więcej, zaś rozkurczowe 90 mmHg lub powyżej, mówimy o nadciśnieniu. Wystarczy zatem, gdy jedna z tych wartości jest podwyższona. Nadciśnienie tętnicze stwierdza się dopiero wówczas, gdy w trakcie trzech kolejnych wizyt u lekarza pomiary ciśnienia tętniczego wykazują podwyższone wartości.

U zdrowego człowieka wartości ciśnienia tętniczego nie są jednak stale jednakowe. W nocy ciśnienie tętnicze jest najczęściej nieco niższe niż w ciągu dnia, natomiast praca fizyczna lub stres psychiczny mogą zwiększyć wartości ciśnienia tętniczego w ciągu kilku minut. U człowieka zdrowego ciśnienie tętnicze zwiększa się jednak tylko na krótki czas, na przykład w trakcie wysiłku fizycznego, po czym szybko powraca do normy. Ciśnienia tętniczego nie można "wyczuć" - należy je mierzyć!

Czy można obniżyć ciśnienie tętnicze bez stosowania leków?

Tak! Najlepszymi sposobami niefarmakologicznego (bez leków) obniżenia ciśnienia tętniczego są: redukcja nadwagi, zmniejszenie spożycia alkoholu i soli kuchennej i zwiększenie aktywności fizycznej. Nadwaga sprzyja występowaniu nadciśnienia. U ludzi z nadwagą nadciśnienie tętnicze występuje dwa razy częściej, niż u ludzi z normalnym ciężarem ciała. Przez samo zmniejszenie nadwagi wartości ciśnienia tętniczego mogą zostać często tak dalece obniżone, że wdrożenie leczenia lekami nie jest już konieczne. Po redukcji ciężaru ciała obserwuje się też lepsze działanie leków.

Bardzo ważne jest ograniczenie spożycia alkoholu, który, niezależnie od dużej kaloryczności, podnosi ciśnienie. Wypicie niewielkiej ilości alkoholu nie jest samo w sobie niezdrowe. Jeżeli jednak pije się zbyt wiele, dochodzi do uzależnienia, a wątroba, serce, nerwy i mózg mogą ulec ciężkim uszkodzeniom. Po zmniejszeniu spożycia alkoholu ciśnienie zmniejsza się, a ponadto odchudzanie staje się łatwiejsze! Oczywiście doskonałą metodą zrzucenia zbędnych kilogramów niezależnie od spożywania mniejszej ilości kalorii jest większa aktywność ruchowa.

Kiedy przychodzi moment w którym nie można już obejść się bez leków?

Odpowiedź jest prosta - wówczas gdy leczenie niefarmakologiczne nie wystarcza do znormalizowania ciśnienia tętniczego. Niestety, niewielu chorym udaje się uzyskać prawidłowe wartości ciśnienia jedynie przy pomocy diety i wysiłku fizycznego. Wówczas konieczne staje się stałe przyjmowanie leku obniżającego ciśnienie.

Niezależnie od rodzaju i liczby przyjmowanych leków przeciwnadciśnieniowych, należy zawsze pamiętać o konieczności kontynuowania postępowania. Skuteczne leczenie nadciśnienia tętniczego powoduje zmniejszenie ryzyka wystąpienia jego powikłań prawie o połowę.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post