Co powoduje że lubimy słodycze?

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Co powoduje że lubimy słodycze?

Post autor: admin. med. »

Co skłania nas do sięgania po słodycze?


Wiek, otyłość i dopamina zdają się mieć wpływ na wybór słodkich produktów.

Najnowsze badania opublikowane na łamach Diabetes sugerują, że u osób otyłych zmniejszenie ochoty na słodkie może nie być aż tak znaczne jak u osób szczupłych. Jak twierdzą naukowcy, może to wynikać stąd, że jeden z układów funkcjonalnych mózgu, tzw. układ nagrody, działa inaczej u otyłych niż u osób szczupłych.

„Najprawdopodobniej zidentyfikowaliśmy nową nieprawidłowość w zależności pomiędzy odpowiedzią na nagrodę w postaci pożywienia a dopaminą w mózgu osób z otyłością” – mówi autorka badań dr Marta Yanina Pepino. „Ogólnie rzecz biorąc, ludzie są mniej zainteresowani słodkościami, gdy osiągają wiek dojrzałości. Ponadto z wiekiem mamy coraz mniej receptorów dopaminy w strukturze mózgu zwanej ciałem prążkowanym, co jest kluczowe dla układu nagrody” – tłumaczy Pepino. „Odkryliśmy, że zarówno młodszy wiek, jak i mniejsza liczba receptorów dopaminy są związane z wyższym stopniem preferencji słodkich produktów u osób o normalnej tuszy. Konstatacja ta nie dotyczy jednak osób otyłych” – wyjaśnia Amerykanka.

Naukowcy przebadali 20 osób o prawidłowej masie ciała oraz 24 osoby otyłe o współczynniku masy ciała (BMI) wynoszącym minimum 30. Wiek uczestników wahał się od 20 do 40 lat.
Ochotnikom podawano napoje zawierające zróżnicowane poziomy cukru, aby określić preferowany przez każdą osobę stopień słodkości. Następnie uczestników poddano badaniu PET w celu zidentyfikowania receptorów dopaminy – hormonu przyjemności i nagrody. Obrazy PET ujawniły, że mimo istnienia zależności pomiędzy receptorami dopaminy, skłonności ku słodkim produktom u osób starszych oraz szczupłych nie znajdują odzwierciedlenia u otyłych.

Współautorka eksperymentów dr Tamara Hershey wyjaśnia zjawisko, twierdząc, że „istnieje zależność pomiędzy insulinoopornością a układem nagrody w mózgu, co może mieć związek z tym, co obserwujemy u osób otyłych.” „Jest dla nas oczywiste, że nadmiarowa tkanka tłuszczowa może wywierać wpływ nie tylko na to, jak przebiega metabolizm pokarmu, lecz także w jaki sposób mózg odczuwa nagrodę, gdy spożywamy produkty, a w szczególności coś słodkiego” – dopowiada Hershey.
źródło:mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post