Wydzielina z pochwy a upławy

Profilaktyką, choroby żeńskiego układu płciowego, zaburzenia miesiączkowania, antykoncepcja hormonalna, mechaniczna, naturalna, ciąża, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, porady intymne
admin. med.

Wydzielina z pochwy a upławy

Post autor: admin. med. »

Wydzielinę z pochwy warto obserwować, by wychwycić moment, w którym przekształci się w świadczące o chorobie upławy i szybko pobiec do lekarza. Jak odróżnić prawidłową wydzielinę z pochwy od upławów? Jakie choroby mogą objawiać się upławami?
Każda z nas może zaobserwować na swojej bieliźnie ślady, które często błędnie nazywa się upławami. Ta wydzielina z pochwy jest przejawem prawidłowo przebiegającego cyklu miesiączkowego. Zwykle jest bezwonna, biała, a jej ilość i konsystencja zależy od fazy cyklu. O upławach można mówić dopiero wtedy, gdy barwa, zapach i ilość wydzieliny odbiegają od normy. Jeśli więc zauważysz, że na bieliźnie pojawiły się żółtozielone, serwatkowate, pieniste lub zabarwione ropą albo krwią upławy, musisz zgłosić się do ginekologa, bo powodów niedomagania może być wiele. Oto niektóre z nich:
bakteryjne zakażenie pochwy - jego objawem są upławy o żółtym lub mlecznym zabarwieniu i nieprzyjemnym rybim zapachu, pojawia się także świąd i pieczenie sromu; infekcja jest rezultatem zaburzenia równowagi miedzy bakteriami tworzącymi zdrowe środowisko pochwy; sprzyja temu wiek (poniżej 30. roku życia), nieprawidłowe miesiączkowanie, częste zmiany partnerów; rozpoznanie i leczenie, któremu powinien się poddać także partner, są bardzo ważne, bo za zaniedbania można bowiem zapłacić nawracającym zapaleniem pochwy, błony śluzowej macicy, jajników, a w czasie ciąży – poronieniem.
alergia - jest często przyczyną obfitych upławów, którym zwykle towarzyszy dokuczliwe swędzenie i zaczerwienienie sromu; organizm reaguje tak najczęściej na proszki, w których pierzemy bieliznę, mydła, niektóre płyny do higieny intymnej; alergenem może być chlorowana woda, lateks w prezerwatywach, preparaty plemnikobójcze, perfumowane podpaski; dolegliwość leczy się środkami antyalergicznymi, przeciwzapalnymi.

zanikowe zapalenie pochwy - objawia się swędzeniem, zaczerwienieniem warg sromowych; upławy są wodniste, żółtawe lub zielonkawe, często podbarwione krwią, zwykle cierpią z tego powodu panie w okresie menopauzy lub mające niski poziom estrogenów; częste zapalenia są skutkiem zaniku błony śluzowej macicy – jest ona coraz cieńsza i przez to podatniejsza na wszelkie infekcje.
ciało obce (np. fragment tamponu lub wkładki dopochwowej) może spowodować bardzo obfite, wodniste lub krwiste upławy o silnie cuchnącej woni; gdy podejrzewasz taką sytuację, jak najszybciej idź się do lekarza, by usunął ciało obce i dobrał leczenie likwidujące stan zapalny.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post