Czy cukrzyca powoduje zmiany w mózgu?

Choroby dziecięce, opieka nad dzieckiem oraz rozwój.
admin. med.

Czy cukrzyca powoduje zmiany w mózgu?

Post autor: admin. med. »

Cukrzyca zmienia mózg
eurekalert.org

Amerykańscy naukowcy zaobserwowali zmiany w istocie szarej mózgu nastolatków z cukrzycą typu 2

U nastolatków z cukrzycą typu 2 zaobserwowano zmiany w całkowitej objętości substancji szarej mózgu i w obszarach związanych ze wzrokiem, słuchem, pamięcią, emocjami, mową, podejmowaniem decyzji oraz samokontrolą. Dokonali tego uczeni z Centrum Medycznego Szpitala Dziecięcego w Cincinnati, którzy odkryli, że w 6 rejonach mózgu jest znacząco mniej istoty szarej, a w 3 znacznie więcej. Dopatrzyli się też związku pomiędzy zmniejszoną ilością istoty szarej a zdolnością do werbalizowania i analizy nieznanych słów.

„Poprzednie badania sugerowały, że u młodych diabetyków typu 2 zachodzą zmiany w budowie mózgu. W porównaniu do rówieśników, charakterystyczne są również słabsze funkcje poznawcze. Jak do tej pory nie oceniano kompleksowo ogólnej i częściowej objętości mózgu. Chcieliśmy też sprawdzić, czy zaobserwowane zjawiska dadzą się wytłumaczyć gorszymi wynikami” – wyjaśnia prowadząca badania endokrynolog dr Amy Sanghavi Shah.

Uczeni porównali 20 nastolatków z cukrzycą typu 2 z równoliczną grupą zdrowej młodzieży w podobnym wieku, tej samej rasy i płci. Uczestników badania poddano rezonansowi magnetycznemu (MR) o wysokiej rozdzielczości. W żadnej z grup nie występowały zaburzenia ani neurologiczne, ani psychiczne. Nie stwierdzono również żadnych nieprawidłowości w wykonywanych wcześniej badaniach tą metodą.

„Wyniki naszych badań nie pokazują związku przyczynowo-skutkowego. Nie wiemy, czy odkryte przez nas zmiany są bezpośrednim skutkiem cukrzycy. Pewne jest jednak to, że badania osób dorosłych chorujących na cukrzyce typu 2 znacznie dłużej również wykazują zmiany w objętości mózgu i jego unaczynieniu oraz dowodzą pogorszenia funkcji poznawczych” – dodaje pediatra dr Jacob Redel.

Naukowcy rozważają kolejne badanie na większej liczbie uczestników i z dodatkową grupą osób otyłych, które nie cierpią na cukrzycę. Dzięki temu będą mogli ustalić, czy zaobserwowane w obrazach MR zmiany są związane z otyłością, czy raczej z wysoką glikemią oraz sprawdzić, czy różnice w objętości mózgu wpływają również na inne funkcje poznawcze, takie jak pamięć, wysławianie się, koncentrację i intelekt.
źródło:mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post