Zapalenie ucha środkowego

Leczeniem chorób ucha, nosa, krtani, gardła, narządów głowy i szyi.
admin. med.

Zapalenie ucha środkowego

Post autor: admin. med. »

Ostre zapalenie ucha środkowego to powstający nagle stan zapalny błony śluzowej, która wyściela ucho środkowe.

PRZYCZYNY ZAPALENIA UCHA WEWNĘTRZNEGO
Ostre zapalenie ucha środkowego pojawia się głównie u dzieci, często obustronnie, natomiast u dorosłych zdarza się głównie w sezonie infekcji górnych dróg oddechowych ( przeziębienie, ostre zapalenie migdałków podniebiennych, grypa)oraz przy niektórych innych chorobach zakaźnych (ospa wietrzna, płonica). Do zapalenia ucha środkowego może również dochodzić u osób z upośledzeniem odporności, np. w przewlekłych wyniszczających chorobach, białaczkach.
Infekcję wywołują najczęściej bakterie, w tym gronkowiec i paciorkowiec, pneumokoki, Haemophilus influenzae.

Czynnikami sprzyjającymi zapaleniu ucha środkowego są:

stan po usunięciu migdałków podniebiennych
zapalenie zatok przynosowych
uraz błony bębenkowej
złamanie kości skroniowej
uraz ciśnieniowy

OBJAWY ZAPALENIA UCHA WEWNĘTRZNEGO
Zakażenie drobnoustrojami wywołuje w odpowiedzi obrzęk błony śluzowej ucha środkowego, powstaje początkowo surowiczy, potem ropny wysięk. Dochodzi do zaburzeń drożności trąbki słuchowej, zapalenie obejmuje zwykle również w różnym stopniu komórki powietrzne kości skroniowej , często bezobjawowo.

Objawy zgłaszane przez chorego:

szum w uchu
przytępienie słuchu, uczucie zatkania ucha
silny, narastający ból
zwyżki temperatury ciała
zawroty głowy i wymioty w wyniku podrażnienia ucha wewnętrznego (błędnika)

Ból ucha utrzymuje się do momentu, w którym napięta z powodu narastającego wysięku błona bębenkowa, oddzielająca ucho środkowe od zewnętrznego, nie ulegnie przerwaniu. Pojawia się wtedy wyciek z ucha, który może być krwisty.

W większości przypadków dochodzi do pełnego wyleczenia zapalenia, normalizacji słuchu, a ubytek w błonie bębenkowej zarasta (pozostaje niewielka blizna).


LECZENIE ZAPALENIA UCHA ŚRODKOWEGO
Objawy zapalenia ucha środkowego każdorazowo wymagają kontaktu z lekarzem !!!
Leczenie ostrego zapalenia ucha środkowego zależy od jego fazy ( faza wczesna, faza uwypuklenia błony bębenkowej i faza wycieku).
We wczesnym okresie choroby stosuje się doustnie antybiotyk z grupy penicylin, stosuje się również leki przeciwbólowe- paracetamol, ibuprofen, aspirynę. Dodatkowo podaje się krople obkurczające śluzówkę nosa i ujęcie gardłowe trąbki słuchowej.
W fazie uwypuklenia błony bębenkowej laryngolog wykonuje jej nacięcie, a w fazie wycieku dodatkowo podawane są krople do ucha, zawierające antybiotyk i steryd.
Ostre zapalenie ucha środkowego uznajemy za wyleczone, gdy ustąpi wyciek z ucha a słuch wraca do normy. W części przypadków może ono przejść w stan przewlekły.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post