Pamiętaj, czasem ból głowy to nie przelewki!

Choroby obwodowego układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego, Depresje i nerwice.
admin. med.

Pamiętaj, czasem ból głowy to nie przelewki!

Post autor: admin. med. »

Medycyna to nie matematyka. Nie wystarczy sprawdzić listy objawów z gotowym wykazem, by postawić prawidłową diagnozę. Laik może łatwo pomylić ból zatok z bólem klasterowym, czy problemem z zębami, a nawet migrenę z zabójczym pęknięciem tętniaka. Powyższy artykuł należy więc traktować wyłącznie orientacyjnie i nie lekceważyć, a zarazem nie demonizować, bólu głowy. Podejrzewanie, że za każdym jego atakiem kryje się nowotwór mózgu, to gruba przesada.

Głowa może boleć i dlatego, że masz źle dobrane okulary, bądź nie leczoną wadę wzroku. Wówczas pomoże okulista. Bywa skutkiem wymagającego leczenia niedociśnienia (więcej na ten temat), alergii czy przebywania w zadymionym pomieszczeniu. Przy podejrzeniu alergii, szukaj pomocy u specjalisty. Trybu życia nie zmieni za ciebie żaden lekarz.

Jeśli nie chcesz przeoczyć poważnego problemu lub cierpieć bez potrzeby przez uleczalne schorzenie, przestrzegaj dwóch zasad:

1. Jeśli ból dokucza ci częściej niż innym, nie rozprawia się z nim zwykła tabletka czy solidna dawka snu, albo spacer, odwiedź lekarza pierwszego kontaktu. Jeśli nie odkryje przyczyny samodzielnie, albo uzna, że wymaga ona "poważnego" leczenia, powinien skierować cię do specjalisty, np. neurologa.

2. Z lekarzem skontaktuj się koniecznie, najlepiej jak najszybciej, gdy bólowi głowy towarzyszy: wysoka gorączka, zaburzenia widzenia, wymioty, wyraźne uczucie osłabienia, omdlenia, drgawki, "sztywnienie" karku, bezwład rąk i nóg. Pamiętaj, że wyjątkowo silny ból głowy, o natężeniu takim, z jakim nigdy wcześniej się nie spotkałeś, może oznaczać pęknięcie tętniaka i wymaga natychmiastowego wezwania pogotowia.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post