Łojotokowe zapalenie skóry.Przyczyny,diagnoza,leczenie

Choroby skóry, włosów, paznokci, nowotwory (czerniak złośliwy, rumień guzowaty)
Chorób, przenoszone drogą płciową,HIV
admin. med.

Łojotokowe zapalenie skóry.Przyczyny,diagnoza,leczenie

Post autor: admin. med. »

Wyprysk łojotokowy, inaczej łojotokowe zapalenie skóry, to schorzenie, w którym pojawiają się zmiany skórne rumieniowo- złuszczające z wysiękiem, głównie w obrębie owłosionej skóry głowy oraz w innych okolicach bogatych w gruczoły łojowe. Pojawia się zazwyczaj u osób z tzw. łojotokiem, czyli nadmierną produkcją wydzieliny przez gruczoły łojowe.

Przyczyna powstawania łojotokowego zapalenia skóry nie jest dotychczas znana, podejrzewa się rolę czynnika genetycznego i grzybów, a zaostrzenia choroby może wywoływać stres.

Szczególną formą jest wyprysk łojotokowy noworodków. Zmiany skórne pojawiają się w pierwszym miesiącu życia, obejmują skórę głowy, twarzy i fałdów skórnych. Przyjmuje się, że za wzmozone wytwarzanie łoju odpowiada wówczas działanie hormonów androgennych matki lub własnych hormonów dziecka.

OBJAWY

tłusty łupież skóry głowy o żółtawym zabarwieniu
zmiany rumieniowo-złuszczające z wysiękiem, najczęściej w obrębie skóry owłosionej głowy, okolicach za uszami, w linii środkowej twarzy- czoło, okolica brwi, fałdy nosowo-wargowe, w obrębie fałdów skórnych i w zgięciach stawów
u mężczyzn możliwe dodatkowo wykwity skórne w obrębie owłosionej skóry klatki piersiowej i pleców
przerzedzenie włosów i brwi w zmianach o długim czasie trwania lub o dużym nasileniu
świąd skóry o różnym nasileniu


ROZPOZNANIE

Przy wystąpieniu objawów choroby wskazana jest wizyta u lekarza, który dokładnie oceni zmiany skórne i postawi rozpoznanie. Łojotokowe zapalenie skóry trzeba różnicować z łuszczycą, grzybicą skóry, wyprzeniami i łupieżem różowym Gilberta.

LECZENIE

W terapii łojotokowego zapalenia skóry stosuje się leki przeciwgrzybicze, np. ketokonazol w szamponie i kremie. W przypadku nasilonych zmian stosuje się izotretinoinę oraz kremy zawierające steroidy. Przy stosowaniu tych ostatnich kuracja powinna być krótkotrwała, ze względu na ryzyko uszkodzeń skóry.

Osoby ze skłonnością do łojotoki powinny unikać tłustych preparatów do pielęgnacji skóry oraz narażania jej na znaczne wysuszenie, co powoduje nasilenie wytwarzania łoju ( np. w czasie stosowania silnych środków odkażających i oczyszczających skórę twarzy).

W wyprysku łojotokowym noworodków zmiany skórne ustępują zwykle samoistnie, ale przebieg choroby jest przewlekły (często kilka miesięcy). Stosuje się leki przeciwalergiczne, rzadko i tylko w przypadku bardzo nasilonych wykwitów skórnych kortykosteroidy doustnie. Na zmiany skórne nakłada się aerozole i kremy z ketokonazolem, kortykosteroidami oraz antybiotykami. Terapię ketokonazolem prowadzi się również w formie kąpieli.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post