Siniaki

Rozpoznanie, leczenie, zabiegi-operacje chirurgiczne, transplantologia, korekcji nosa i piersi, liposukcja i lifting. leczenie żylaków nóg
admin. med.

Siniaki

Post autor: admin. med. »

Siniaki przytrafiają się każdemu z nas. Niektórym jednak wystarczy nawet lekkie uderzenie by na ich skórze pojawiła się śliwkowa plama. Czy skłonność do siniaków to oznaka poważniejszych zaburzeń zdrowotnych?
Brzydki siniak może pojawić się w każdym miejscu na naszym ciele. Wystarczy, że naczynka krwionośne zostaną uszkodzone, a krew przedostanie się do tkanki podskórnej. Najpierw siniak jest czerwony, potem przyjmuje barwę ciemnoniebieską (siną) i żółto-zieloną, aż do momentu wchłonięcia. Większość siniaków samoczynnie znika w ciągu dwóch – czterech tygodni.

Przyczyny powstawania siniaków

Sam siniak to jeszcze nie powód by wszczynać alarm. Wpływ na ich łatwiejsze powstawanie może mieć otyłość, leki rozrzedzające krew takie jak aspiryna, niektóre suplementy diety (np. olej z wątroby rekina) lub niedobory witamin C, K, B12 i kwasu foliowego.

Czasem niewielkie siniaki pojawiają się u intensywnie ćwiczących osób oraz seniorów. Związek z ich powstawaniem może mieć także alkohol. I nie chodzi tu o uderzenie w coś w stanie upojenia. Naukowcy udowodnili, że alkohol rozrzedza krew i zmniejsza ilość witaminy C.

Kiedy siniaki powinny martwić?

Naczynka krwionośne łatwiej ulegają uszkodzeniu u kobiet. Dlatego są one bardziej narażone na powstawanie siniaków. Jednak gdy powstają w skutek niewielkiego uderzenia lub niewielkiego uścisku, mogą być oznaką zaburzeń krzepnięcia krwi. Wtedy najlepiej odwiedzić lekarza i opowiedzieć mu o swoich problemach. Warto udać się też na wizytę jeśli po czterech tygodniach od uderzenia siniak wciąż jest widoczny lub wcześniej gdy sprawia duży ból.

Siniaki pojawiające się zupełnie bez powodu mogą być także jednym z objawów białaczki lub niedokrwistości aplastycznej.

Jak przyśpieszyć gojenie siniaka?

Małe siniaki znikną samoczynnie po 7-10 dniach. Przy bardziej rozległych czas gojenia się wydłuża, dlatego warto wtedy uśmierzyć ból i przyśpieszyć wchłonięcie.

Od razu po uderzeniu ulgę mogą przynieść zimne kompresy. Okładamy nimi obolałe miejsce. Na drugi dzień pomocny będzie ciepły kompres, który rozszerzy naczynia krwionośne i przyśpieszy wchłanianie.

W aptece dostępne są też leki na siniaki, które przyśpieszają gojenie. Wykwalifikowana aptekarka z pewnością pomoże dobrać odpowiedni z bogatej oferty.

Profilaktycznie możemy także wzmocnić naczynia krwionośne stosując preparaty zawierające witaminę C i rutynę.

Chirurgiczne usuwanie siniaków

Jeśli krwiak powstał w skutek poważniejszego urazu (np. złamania), jest duży i bolący, można udać się do chirurga, który oceni stan krwiaka i zdecyduje czy potrzebny jest zabieg. Jeśli tak, nakłuje siniaka, odciągnie część krwi i oczyści miejsce. Po kilku godzinach krew krzepnie, dzięki czemu szybciej się wchłonie, a krwiak nie będzie już tak bolesny.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post