Pobieranie materiału na posiew z zatok

Leczeniem chorób ucha, nosa, krtani, gardła, narządów głowy i szyi.
admin. med.

Pobieranie materiału na posiew z zatok

Post autor: admin. med. »

Wskazania
• zapalenie zatok przynosowych.
Najlepszym materiałem do badań mikrobiologicznych z zatok przynosowych są ich punktaty. W stanie fizjologii punktat z zatok jest materiałem jałowym. Punkcja zatok, z pobraniem materiału do badania mikrobiologicznego, pozwala na identyfikację etiologii zakażenia w 1/3-2/3 przypadków bakteryjnego ostrego zapalenia zatok przynosowych.
Ze względu na inwazyjny charakter, punkcja zatok wykonywana jest głównie dla celów naukowych lub w skomplikowanych przypadkach.
Czynnikami etiologicznymi ostrego bakteryjnego zapalenia zatok są bakterie tlenowe, głównie Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae, rzadziej Staphylococcus aureus, czy też gronkowce koagulazo-ujemne.
W przewlekłym zapaleniu zatok należy podejrzewać zakażenie florą beztlenową i dlatego pobierany materiał należy zabezpieczyć przed dostępem tlenu, co zapewnia przetrwanie organizmom tlenowym i beztlenowym.

Technika pobrania
• Nakłucia zatok przynosowych powinny być wykonywane przez lekarza specjalistę.
• Materiał należy pobierać do jałowych zakręcanych pojemników lub jałowych probówek.
• Pobrany materiał należy zabezpieczyć przed dostępem tlenu i natychmiast przekazać do laboratorium mikrobiologicznego
• W przypadku konieczności dłuższego transportu (powyżej 3 godzin od pobrania), pobrany materiał należy umieścić w podłożu transportowym, zapewniającym przetrwanie organizmom tlenowym i beztlenowym.
o Jednocześnie lekarz powinien wykonań preparat mikroskopowy poprzez naniesienie i rozprowadzenie na odtłuszczonym (70% alkoholem etylowym) szkiełku podstawowym.
o Szkiełko należy wysuszyć w temperaturze pokojowej, delikatnie zawinąć w ligninę lub umieścić w odpowiednim opakowaniu dla preparatów mikroskopowych i przesłać do laboratorium wraz z materiałem klinicznym.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post