Cukrzyca typu 1

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

Cukrzyca typu 1

Post autor: admin. med. »

Cukrzyca typu 1 stanowi ok. 10% wszystkich przypadków zachorowań na świecie. Dawniej nazywana była cukrzycą młodzieńczą, gdyż najczęściej dotyka osoby przed 30 rokiem życia, głównie dzieci i młodzież. Charakteryzuje się bezwzględną koniecznością przyjmowania insuliny, w przeciwnym razie w krótkim czasie może się zakończyć śmiercią (długość życia bez przyjmowania insuliny wynosi kilka miesięcy).

To typ cukrzycy, który jest „niezawiniony” - nie mamy wpływu na zachorowanie i nie możemy mu zapobiegać. Cukrzyca typu 1 jest chorobą autoimmunologiczną, co oznacza, że układ odpornościowy chorego zniszczył własne komórki beta wysp Langenharsa trzustki, odpowiedzialne za produkcję insuliny. W wyniku zniszczenia komórek beta chory pozbawiony jest niezbędnego do życia hormonu, jakim jest insulina. Zatem musi on być dostarczany zewnętrznie, w postaci iniekcji (mimo wielu prób nie udało się wyprodukować insuliny w postaci tabletek czy w formie wziewnej, zatem zastrzyki to, jak do tej pory, jedyny sposób na podanie tego hormonu).

Cukrzyca typu 1 jest chorobą trudną do „przegapienia”, jej objawy są tak uciążliwe, że po kilku dniach/tygodniach zmuszają chorego do wizyty u lekarza. Najbardziej charakterystyczne symptomy cukrzycy typu 1 to wzmożone pragnienie oraz bardzo częste oddawanie moczu. Nie mówimy tutaj o pragnieniu, jakie odczuwamy wszyscy w upalny dzień, ale o sytuacji, kiedy nieustannie towarzyszy nam suchość w ustach, niezależnie od temperatury i ilości spożytych już płynów. O cukrzycy świadczyć może szybkie chudnięcie osoby, która nie jest na diecie, senność, brak apetytu, suchość skóry.

W momencie diagnozy glikemie bywają bardzo wysokie, nawet przekraczające 500 mg/dl, w moczu chorego pojawia się cukier oraz ciała ketonowe.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post