Depresja to choroba przewlekła?

Choroby obwodowego układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego, Depresje i nerwice.
admin. med.

Depresja to choroba przewlekła?

Post autor: admin. med. »

Psychiatrzy kontra przepisy refundacyjne: czy depresja to choroba przewlekła?



Przepisy ograniczają dostęp do leków refundowanych pacjentom z zaburzeniami psychicznymi. Lekarze psychiatrzy obawiają się wypisywać recepty na bezpłatne lub tańsze leki ze względu na możliwość kar finansowych nakładanych przez płatnika - twierdzi Dziennik Polski.

Minister zdrowia w rozporządzeniu wylicza, które choroby można traktować jako przewlekłe. Choroby psychiczne wymienione są w tym wykazie bez bliższego określenia, o jakie kategorie zaburzeń chodzi. Stosuje się więc ustawową definicję, która jest zawężona. Stąd wiele niejasności.

Przykładowo recepty z kodem "P" należą się pacjentowi ze schizofrenią. Depresja nie jest przez NFZ traktowana jak choroba przewlekła. Problem jest również z refundacją leków w nerwicach, w zaburzeniach odżywiania (np. anoreksja) czy osobowości.

Pytanie więc, czy depresja, która z okresami polepszenia trwa kilka lat, jest przewlekła? Według lekarza i pacjenta - tak. Według płatnika - niekoniecznie.

Ubiegłoroczne kontrole ordynacji lekarskiej przez NFZ wywołały poruszenie w środowisku medycznym. W całym kraju Fundusz zażądał zwrotu ok. 7,6 mln zł od 1,3 tys. lekarzy wszystkich specjalności lub ich pracodawców.

W Małopolsce psychiatrzy musieli oddać 58 tys. zł. NFZ zakwestionował m.in. recepty na rispolept consta, lek podawany w schizofrenii. To lek w zastrzykach, który zastępuje tradycyjne leki doustne. Podaje się go w przypadku, gdy pacjent odmawia łykania tabletek. Jest trzy-cztery razy droższy niż zwykła kuracja.
źródło: Dziennik Polski/Rynek Zdrowia
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post