Naczyniak - nowotwór

Choroby nowotworowe, ich rozpoznawanie oraz leczenie.
admin. med.

Naczyniak - nowotwór

Post autor: admin. med. »

Naczyniak to nowotwór, który wywodzi się z układu naczyń krwionośnych. Najczęściej możemy się spotkać z jego niezłośliwą formą oraz łagodnym naczyniakiem limfatycznym. Złośliwe formy komórek rakowych tego rodzaju występują niezwykle rzadko.
Niezłośliwe guzy naczyniakowe nie posiadają ochronnej komórkowej torebki i rosnąć naciekają okoliczne tkanki. Co ważne – nie powodują ich zniszczenia.
Naczyniaki mogą pojawić się jako pojedyncza zmiana chorobowa, jak i w większej ilości, a często występują jako wada wrodzona.
Typy naczyniaka niezłośliwego:
• Naczyniak krwionośny włośniczkowy – najczęściej występujący naczyniak. Obszar jego zakażenia zamyka się w obrębie skóry, błonach śluzowych, w wątrobie, mózgu czy oponach mózgowych. Nowotwór jest zbudowany z sieci mikroskopijnych naczyń krwionośnych wyścielonych warstwą śródbłonka.
• Naczyniak krwionośny jamisty – zazwyczaj występuje w tkance skórnej i mięśniach szkieletowych. Przyjmuje kształt błon wypełnionych krwią.
• Naczyniak groniasty – lokujący się mózgu lub oponach mózgowych rzadko występujący nowotwór zbudowany z sieci tętniczo-żylnych.
• Naczyniakomięśniak gładkokomórkowy – ten rodzaj nowotworu rozwija się wolno i z reguły w okolicach przegubów. Zbudowany jest z prostych naczyń które otaczają mięśnie gładkie.
• Obłoniak – często występujący w tkance skóry nowotwór zbudowany z komórek przydanki.
• Kłębczak – chora tkanka pojawia się pod skórą, w okolicach paznokci, na twarzy czy w okolicy uszu. Wrażliwy na nacisk ten rodzaj naczyniaka jest bardzo unerwiony. Może się rozrosnąć do wielkości kilku milimetrów.
• Ziarniniak naczyniowy – zmiana skórna występuje jako naciek zapalny wraz z naczyniami o dość dużej średnicy. Pojawia się najczęściej u kobiet w okresie dojrzewania, ciąży i menopauzy – zazwyczaj w okolicach błony śluzowej jamy ustnej.

Typy naczyniaka niezłośliwego:
Naczyniak to tkanka nowotworowa zazwyczaj występująca w skórze lub tkance podskórnej. Chociaż z reguły najbardziej popularna jest jego łagodna odmiana, istnieją też złośliwe naczyniaki.
• Śródbłoniak krwionośny – komórki rakowe bardzo złośliwe. Przerzuty rozprzestrzeniają się układem krwionośnym. Jego lokalizacja zazwyczaj ogranicza się do tarczycy, śledziony, wątroby czy sutka.
• Obłoniak złośliwy – na szczęście występuje znacznie rzadziej niż jego łagodna odmiana.
• Mięsak Kaposiego
Rozpoznanie:
Istnieje bardzo dużo rodzajów tego nowotworu. Gdy pojawi się na skórze powoduje zmianę chorobową w postaci wypukłych, sinoczerwonych plam lub guzków.


naczyniak włośniczkowy
Chociaż naczyniak zazwyczaj pojawia się jako wada wrodzona może nie pojawić się od razu po urodzeniu. Niejednokrotnie dopiero po 1-2 tygodniach pojawiaja się czernowy punkt na głowie czy tułowiu, który rośnie i po roku osiąga ostateczny rozmiar. Większość naczyniaków znika jednak między 5 i 9 rokiem życia.
Naczyniaki leczy się operacyjnie – wystarczy zabieg skalpelem, laserem, bądź techniką krioterapii. Nowotwory jamiste mogą ustąpić samemu.
Ogólnie tam gdzie jest to możliwe oferuje się fizyczne usunięcie nowotworu przez chirurga. Krioterapia polega na zamrażaniu, a przez to niszczeniu chorych komórek bezwodnikiem kwasu węglowego. Coraz popularniejsze są w dzisiejszych czasach również zabiegi laserem.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post